Miss Supranational 2009
Zgrupowanie
To konkurs który powstał jako własność World Beauty Association z Panamy. Czyli został zarejestrowany po prostu w raju podatkowym prawdopodobnie ze względów ekonomicznych. Bowiem już od pierwszej edycji nie było tajemnicą, kto stoi za jego powstaniem i że konkurs fizycznie organizuje od początku firma polska, której szef wówczas miał obywatelstwa niemieckie oraz polskie. Oficjalnie szefem konkursu jest Tryny Marcela Yandar Lobon z Panamy. Co ciekawe, pierwotnie zarejestrowano nazwę Supracontinental w Panamie (18 lutego 2009r.) czyli w zamyśle miał rywalizować z konkursem Miss Intercontinental, który ma długą tradycję. Jako ciekawostkę warto przedstawić małe zestawienie.
Miss Supracontinental – Miss Intercontinental
Organizator
World Beauty Association (2008r) – World Beauty Organization (1973r.)
Rejestracja marki
Panama – Panama
Warto też zwrócić uwagę na podobieństwa logo obu konkursów, szarf konkursów z lat równoległych oraz fakt, że w rzeczywistości za organizacją obu konkursów stoją obywatele Niemiec.
Jednak jeszcze przed rozpoczęciem konkursu nazwa została zmieniona na Miss Supranational.
Ogłoszono, że Polska i firmy Nowa Scena z Misslandem z Polski podpisały porozumienie o organizacji Miss Supranational na lata 2009 - 2013 w Polsce. Umowę zawarto, ale z miastem Płock na pięć lat na bycie gospodarzem finałów tego konkursu co wiązało się oczywiście z pozyskiwaniem funduszy od miasta za tzw. „honor bycia gospodarzem światowego konkursu piękności”. Efektem powstania nowego konkursu w takim stylu była utrata licencji na konkurs Miss Intercontinental organizatora Miss Polski czyli tych samych osób, które stały za organizacją Miss Supranational. A przygotowana delegatka Miss Polski została wycofana na miesiąc przed wyjazdem na konkurs międzynarodowy. Tyle kulis organizacyjnych.
Zgrupowanie rozpoczęło się od przyjazdu uczestniczek do Warszawy. Ostatecznie było ich 36. Niedużo jak na konkurs z aspiracjami, ale jednak była to dopiero pierwsza edycja. Główną bazą zgrupowania był hotel w Ciechocinku. 22 sierpnia 2009r. uczestniczki gościły w Olsztynie. Widać było zawód gospodarzy, bowiem anonsowano przyjazd ponad 60 Pań, tymczasem na konkursie oficjalnie była ich ledwie połowa tej ilości. Podczas pobytu odbył się mini konkurs Miss Body czyli na najbardziej wysportowaną miss. Zawody przygotowano w miejscowym klubie fitness. Po rywalizacji przewidziano prezentacje uczestniczek publicznie na plaży w strojach narodowych i w bikini. Ale odwołano ją ze względu na fatalną pogodę. Zrealizowano jedynie sesję zdjęciową oraz spotkanie z uczestnikami odbywającego się w tym samym terminie i miejscu maratonu na rowerach stacjonarnych. Wieczorem dziewczyny zaproszono na ognisko przygotowane przez obsługę goszczącego je hotelu oraz dyskotekę. 23 sierpnia 2009 r. dziewczyny zawitały do Gołdapi na Mazurach. Gościły w Urzędzie Miasta, zaś burmistrz Gołdapi zaprezentował im multimedialne materiały o mieście. Po spotkaniu odbyła się publiczna prezentacja uczestniczek w strojach narodowych, koszulkach z logo miasta oraz w bikini. 27 sierpnia 2009r. dziewczyny zwiedzały miasto Toruń. I tu zaskoczenie lokalnych mediów wywołała prośba dziewczyn o skrócenie oficjalnego zwiedzania, bo chciałyby udać się na zakupy do lokalnej galerii handlowej. 28 sierpnia 2009 r. w Muszli koncertowej w Ciechocinku odbyły się prezentacje uczestniczek konkursu w strojach narodowych oraz mini konkurs talentów. Na tej samej imprezie występowały też finalistki konkursu Miss Polski 2009 i Miss Nastolatek 2009 co powodowało, że widownia się gubiła w tym, które są z jakiego konkursu. Ostatnie dni przed galą finałową spędziły w hotelu w Ciechocinku i na próbach choreografii, które odbywały się na Sali gimnastycznej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ciechocinku.
Gala finałowa
Miss Supranational 2009 było pierwszą edycją, a finał odbył się 5 września 2009 r. w Płockim amfiteatrze. Nagrodą dla najpiękniejszej było 25 tys. $. Koncert poprowadzili Patrycja Kazadi oraz Krzysztof Ibisz. W części artystycznej wystąpili: Sophie Ellis Baxtor, No Mercy, Halinka Mlynkowa, Sabina Golanowska z Markiem Kaliszukiem oraz Lidia Kopania. Jury składało się z przedstawicieli organizatorów oraz sponsorów konkursu czyli poza trzema osobami (Gerhard Parzutka von Lipiński obywatelstwa polskie i niemieckie nieoficjalny szef konkursu i szef firmy Nowa Scena produkującej konkurs w Polsce, Carsten Mohr współzałożyciel konkursu i Edwin Dominguez szef portalu międzynarodowego o konkursach piękności na świecie) sami Polacy, co mogło budzić kontrowersje. Kandydatki zaprezentowały się w strojach narodowych, kąpielowych oraz sukniach wieczorowych. W połowie gali ogłoszono:
TOP 15: Wyspy Bahama, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Anglia, Grecja, Honduras, Kazachstan, Mołdawia, Peru, Polska, Słowacja, Tajwan, Ukraina, Wietnam.
Zaś do dekoracji finałowej uczestniczki wyszły ponownie ubrane w stroje narodowe. I tu nastąpiło zaskoczenie. Bowiem w myśl oficjalnych dokumentów skoro koronacji dokona szef konkursu to powinna to być wspomniana wcześniej Tryny Marcela Yandar Lobon z Panamy. Tymczasem nie było jej nawet wtedy w Polsce. Koronacji dokonał producent gali w osobie Gerharda Parzutki von Lipińskiego.