Miss Supranational 2018

Konkurs Miss Supranational powstał w 2009 r. i w 2018 roku świętowano jego 10 edycję. Świętowano to może jednak za dużo powiedziane. W porównaniu z poprzednimi edycjami, zgrupowanie tej było bardzo skromne.
W konkursie wzięły udział kobiety z 72 krajów. Nie były to jednak Miss z najważniejszych konkursów w swoich krajach. Zakulisowo wiadomo nawet, że szefostwo najważniejszego konkursu na świecie jakim jest Miss World postawiło organizatorom krajowym warunek, że nie życzą sobie by wybór delegatek na Miss World odbywał się na tej samej gali scenicznej co wybór delegatek na Miss Supranational. Dlaczego? W środowisku prestiżowych organizatorów znane jest już bowiem zachowywanie się organizatora polskiego i uważane za "niegodne" prestiżowego organizatora światowego.
Gdzie i kiedy postanowiono zorganizować jubileuszową edycję ogłoszono na konferencji prasowej 25 maja 2018 r. w Warszawie. Cytując szefa konkursu: "„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy świętować naszą 10-tą rocznicę w Polsce, gdzie zaczął się konkurs i powitać nasze wspaniałe królowe na najbardziej spektakularnym widowisku. Z niecierpliwością czekamy na naszą najlepszą produkcję ze wszystkimi uczestnikami z 2018 roku z całego świata. Nasze konkursy są transmitowane w ponad 140 krajach na całym świecie i cieszymy się, że możemy ponownie zaprosić świat w tym roku i zobaczyć, kto zostanie koronowany na 10-tą  Miss Supranational." Warto tu uściślić o co chodzi z modnym ostatnio wśród tych młodszych organizatorów deklarowaniem co do transmitowania konkursu do ponad 100 krajów świata. Każdy zaraz pomyślałby, że tyle krajowych stacji telewizyjnych jest co roku zainteresowanych wykupieniem praw do transmisji lub retransmisji. Tymczasem tak nie jest. Konkurs z Polski transmitowany jest przez jedną polską stację. Kilka innych wykupuje prawa do retransmisji po gali finałowej. Skąd zatem tak wiele krajów w deklaracjach? Zapis gali trafia bowiem także do internetu, a wspomniane stacje telewizyjne można oglądać za pomocą  anten satelitarnych. Jako, że internet i satelity są siecią ogólnoświatową to dla promocji deklaruje się zainteresowanie wszystkich krajów świata posiadających dostęp do tych mediów.  
Zgrupowanie rozpoczęło się przylotami do Polski, a konkretniej do Wrocławia, 20 listopada 2018 r. W to miejsce konkurs trafił po raz pierwszy. Stało się tak dlatego, że bazą główną zgrupowania konkursu był kompleks hotelowy w Karpaczu. Na ceremonii powitania obecnych było 66 uczestniczek. Po tym terminie do grupy dołączyły reprezentantki Gwinei Równikowej, Francji i Rwandy. A już kompletnym zaskoczeniem dla widza może być przylot na konkurs uczestniczek z Chin i Gwadelupy dopiero na czas preselekcji które odbyły się 2 grudnia 2018r. Uczestniczki autobusem przewieziono do Karpacza i tam zostały zakwaterowane. Całe zgrupowanie spędzano przebywając w hotelu. Jedynie na krótko odbyła się wycieczka uczestniczek do Wrocławia. Odwiedzono miejscowe Oceanarium, gdzie przez szyby można obserwować życie fauny i flory wodnej. Następnie odbył się wspólny obiad  uczestniczek w restauracji znajdującej się na polu golfowym.Kolejnym punktem była wizyta we wrocławskim kompleksie handlowym gdzie odbywał się właśnie Bożonarodzeniowy Jarmark. Na zakończenie tego jakby nie było bardzo aktywnego dnia przygotowano kolację w lokalu gastronomicznym w Karpaczu.  W trakcie pobytu w hotelu w Karpaczu odbywały się co tydzień preselekcje (kostiumy kąpielowe, suknie wieczorowe, stroje narodowe). Realizowano też sesje zdjęciowe z uczestniczkami konkursu. Krótko przed galą finałową przeniesiono całą grupę do hotelu w Krynicy - Zdrój, gdzie odbywały się ostatnie przygotowania do występu.
Gala finałowa
Gala finałowa konkursu Miss Supranational 2018 odbyła się 7 grudnia 2018 r. na lodowisku MOSiR w Krynicy - Zdrój. Do jury tym razem zaproszono (plan był taki by pojawiły się wszystkie koronowane dotychczas posiadaczki tytułu Miss Supranational) byłe miss. Kogo zatem można było zobaczyc? Po kolei: Oksanę Moria z Ukrainy (2009 r.), Karinę Pinilla Corro z Panamy (2010 r.), zaskoczeniem na pewno moógł być brak w jury jedynej polskiej zwyciężczyni tego konkursu czyli Moniki Lewczuk (2011 r.), obecna zaś była też Ekaterina Buraya z Białorusi (2012 r.), Mutya Johanna Datul z Filipin (2013 r.), z roku 2014 były dwie panie, Asha Bath z Indii jako miss, oraz pewnie ukłon w stronę gospodarzy gali finałowej Katarzyna Krzeszowska czyli Miss Polski 2012 oraz 4 Wicemiss Supranational 2014 pochodząca z Krynicy - Zdrój właśnie, zabrakło w jury także Stefanii Stegmann z Paragwaju (2015 r.), obecna była Srinidhi Ramesh Shetty z Indii oraz panująca jeszcze Jenny Kim z Korei Płd. (2017 r.).   
Dało się zauważyć, że konkurs nie wzbudzał już mimo okrągłej rocznicy zainteresowania widzów. O ile sektory VIP na głównej płycie lodowiska były zajęte, to już sektory dla zwykłych widzów świeciły pustkami. A przecież hala MOSiR jako taka nie jest dużym obiektem i w standardzie może ją zajmować około 1500 widzów.  W części artystycznej wystąpili: Michał Szpak oraz zespół Blue Cafe.
Galę finałową prowadzili Maciej Dowbor oraz Ivan Podrez. Czyli sprawdzona już spółka we wcześniejszych edycjach tego konkursu. W końcu nie powinno się rezygnować z tego co dobre i sprawdzone. Show otworzył pokaz uczestniczek w białych sukienkach koktajlowych. Powitano poprzez prezentację wspomnieniową koronacji byłych miss, jurorki konkursu. Wykorzystano okazję i przeprowadzono wywiad z jeszcze panującą Miss Supranational 2017 pochodzącą z Korei Płd. Jenny Kim. Wyemitowano klip filmowy ze zgrupowania konkursowego w hotelu w Karpaczu. Następnie odbył się pierwszy pokaz konkursowy. Uczestniczki podzielone na grupy kontynentalne prezentowały się na scenie w strojach narodowych. Druga prezentacja odbyła się w kostiumach kąpielowych. Bardzo ladnie połączono tu bikini z tiulowymi halkami co dało bardzo korzystny efekt sceniczny.   Przyszedł czas na pierwsze awanse konkursowe.
Top 25: Wenezuela, Białoruś, Rosja, Mauritius, Holandia, Portoryko, Gwinea Równikowa, Filipiny, Ukraina, Słowacja, USA, Indie, Australia, Meksyk, Pakistan, Rumunia, Wietnam, Malezja, Nigeria, Dania, Indonezja, Kolumbia, Brazylia, Polska, Mianmar
Awansowana grupa zaprezentowała się po przerwie w strojach codziennych. Kolejnym pokazem była prezentacja w sukniach wieczorowych. Ogłoszono awanse do Top 10:
Top 10: USA, Rumunia, Portoryko, Brazylia, Indonezja, Polska, Meksyk, Wietnam, Filipiny, Wenezuela
Awansowana grupa ponownie prezentowała się w sukniach wieczorowych, jednak tym razem w tle emitowano ich wizytówki dzwiękowe, na których dziewczyny opowiadały o sobie w języku angielskim. Ciekawym pomysłem było ustawienie z boku sceny mebli wypoczynkowych (sofy, foteliki) na których po pokazie mogły spocząć uczestniczki. Dało to wizerunkowo efekt salonowy. Ostatnie finałowe awanse ogłoszono:
Top 5 Meksyk, USA, Polska, Indonezja, Portoryko
Ostatnia runda konkursowa polegała na wywiadach finalistek z jurorkami. Finalistki same typowały sobie po jednej jurorce, od której następnie otrzymywały pytanie na które miały odpowiadać. I tu pojawił się problem. Nikt nie pomyślał, że na każdym prestiżowym konkursie piękności ( a za taki się uważają organizatorzy Miss Supranational), gdzie prowadzi się sceniczne wywiady z uczestniczkami zapewnia im się tłumaczy z danego języka na język angielski. Tymczasem np. reprezentantka Meksyku przyznała, że woli odpowiadać po hiszpańsku, bo to jej ojczysty język i odpowiedź pozostała bez translacji.
Ogłoszono laureatki tytułów głównych konkursu. Warto tu zauważyć, że i Wicemiss otrzymały minikorony jako element dekoracji.  
Miss Supranational 2018 Valeria Vazquez Latorre z Portoryko
I Wicemiss Katrina Jayne Dimaranan z USA
II Wicemiss Magdalena Bieńkowska z Polski
III Wicemiss Wilda Octawiana Situngkir z Indonezji
IV Wicemiss Diana Romero z Meksyku

Lista uczestniczek
Albania - Alba Bajram 18 l. 178 cm
Anglia - Romy Simpkins 24 l. 170 cm
Argentyna - Lali Dieguez 19 l. 175 cm
Australia - Maddison Clare 25 l. 175 cm
Belgia - Dhenia Covens 25 l. 175 cm
Białoruś - Margarita Martynova 22 l. 177 cm
Boliwia - Ilseen Olmos Ferrufino 27 l. 175 cm
Brazylia - Barbara Reis 20 l. 180 cm
Chiny - Gao Ziqian 19 l. 180 cm
Chorwacja - Tihana Babij 18 l. 174 cm
Czarnogóra - Sandra Resetar 22 l. 181 cm
Czechy - Jana Siskova 23 l. 174 cm
Dania - Celina Riel 18 l. 176 cm
Dominikana - Yomaira de Luna 22 l. 174 cm
Ekwador - Carla Prado 24 l. 176 cm
Filipiny - Jehza Mae Huelar 23 l. 168 cm
Finlandia - Evelina Tikka 23 l. 176 cm
Francja - Sonia Mansour 25 l. 173 cm
Grecja - Maria Psilou 21 l. 173 cm
Gwadelupa - Daveline Nanette 27 l. 175 cm
Gwatemala - Stephanie Ogladez 21 l. 174 cm
Gwinea Równikowa - Maria Lucrecia Nve Maleva 19 l. 180 cm
Haiti - Mideline Phelizor 23 l. 181 cm
Hiszpania - Teresa Calleja Palazuelo 21 l. 178 cm
Holandia -   Kelly van den Dungen 25 l. 174 cm
Indie - Aditi Hundia 21 l. 166 cm
Indonezja - Wilda Octaviana Situngkir 22 l. 173 cm
Jamajka - Tonille Simone Watkis 27 l. 170 cm
Japonia - Yurika Nakamoto 23 l. 174 cm
Kanada - Alyssa Boston 23 l. 170 cm
Kenia - Ivy Marani 24 l. 170 cm
Kolumbia - Miriam Carranza De Moya 23 l. 174 cm
Korea Płd. Lee Eun-bi 26 l. 172 cm
Kostaryka - Marianella Chase 27 l. 171 cm
Laos - Santhany Saimanyvan 25 l. 169 cm
Liban - Natalie Macdisi 24 l. 168 cm
Malezja - Sanja Suri 27 l. 175 cm
Malta - Natalia Galea 20 l. 173 cm
Mauritius - Anoushka Ah keng 24 l. 171 cm
Meksyk - Diana Romero 26 l. 176 cm
Mjanma - Shwe Eain Si 20 l. 171 cm
Mołdawia - Nicoleta Caun 22 l. 175 cm
Namibia - Ndilyowike Haipinge 26 l. 171 cm
Nepal - Mahima Singh 23 l. 173 cm
Nigeria - Daniella Orumwense 25 l. 175 cm
Nowa Zelandia - Johannah Charlotte 25 l. 171 cm
Pakistan - Anzelika Tahir 24 l. 173 cm
Panama - Keythlin Saavedra 18 l. 174 cm
Paragwaj - Ana Paula Cespedes 20 l. 170 cm
Polska - Magdalena Bieńkowska 25 l. 172 cm
Puerto Rico - Valeria Vazques Latorre 24 l. 178 cm
Portugalia - Claudia Maia 21 l. 171 cm
Rep.Poł.Afryki - Belinde Schreuder 22 l. 177 cm
Rosja - Guzaliya Izmailova 22 l. 175 cm
Rumunia - Andrea Coman 25 l. 172 cm
Rwanda - Tina Uwase 24 l. 170 cm
Salwador - Katia Lobos 28 l. 173 cm
Singapur - Pryanka Anuncia 21 l. 170 cm
Słowacja - Katarina Oeovanova 21 l. 172 cm
Słowenia - Mersedes Viler Zdzarsky 27 l. 173 cm
Surinam - Shamira Nadine Jap 22 l. 170 cm
Szwajcaria - Amelia Giannarelli 20 l. 172 cm
Szwecja - Jenny Wulff 22 l. 175 cm
Tajlandia - Pinnarat Mawinthon 27 l. 175 cm
Togo - Yasmin Iman Salou 25 l. 170 cm
Turcja - Roda Irmak Kalkan 18 l. 172 cm
Ukraina - Snizhana Tanchuk 27 l. 177 cm
USA - Katrina Jayne Dimaranan 25 l. 175 cm
Wenezuela - Nariman Cristina Yanyi 23 l. 180 cm
Węgry - Patricia Galambos 21 l. 160 cm
Wietnam - Nguyen Minh Tu 26 l. 178 cm
Włochy - Rosa Fariello 23 l. 176 cm

Foto: internet