Miss Supranational 2016
Zgrupowanie
Edycja Miss Supranational 2016 rozpoczęła się pewną zmianą wizerunkową. Otóż tym razem, dużo szerzej rozpoczęto prezentację planowanych uczestniczek poprzez portale społecznościowe. Zaostrzała się bowiem rywalizacja pomiędzy różnymi organizatorami dużych konkursów międzynarodowych. W Polsce jak i wśród fanów z różnych krajów przedstawiano publicznie opinie wskazujące na oczekiwanie zmiany kraju gospodarza oraz terminu kolejnej edycji. Bowiem od czasu powstania konkursu Miss Supranational w 2009 r. tylko raz odbył się on poza Polską. Było to w 2013 roku i to praktycznie po sąsiedzku, bo na Białorusi. Z zainteresowaniem zatem oczekiwano na ogłoszenie kraju gospodarza oraz terminu konkursu. Dokładnie 1 czerwca 2016r. ówczesna panująca Miss Supranational na filmiku zamieszczonym na portalu społecznościowym ogłosiła datę oraz miejsce finału. Organizator od lat wywijający oświadczeniami, że Miss Supranational jest konkursem najwyższej rangi międzynarodowej realizuje konkurs zimą, która ostatnio w Polsce jest mało zimowa, przez co zgrupowaniu towarzyszy nietypowa dla wyobrażeń o niej kapryśna aura pogodowa. Ale to by można uznać za sposób wyróżnienia się. Jednak gala finałowa w miejscowości, która wielkością mogłaby aspirować do bycia gospodarzem co najwyżej Miss Regionu musi budzić zdumienie. Do tego obiekt, który na co dzień jest zwyczajnym lodowiskiem z twardymi krzesełkami dla kibiców jako miejsce gali finałowej. Zagadką długo pozostawało, kto będzie reprezentował Polskę. W minionych latach były to laureatki Miss Polski, ale z roczników minionych. Tym razem biorąc pod uwagę fakt, że organizator Miss Polski uważany był wśród prestiżowych organizatorów międzynarodowych za persona non grata typowano wystawienie do konkursu w Polsce ówcześnie panującej Miss Polski co miało zadziałać promocyjnie. Panująca miss konkursu krajowego jest uczestniczką konkursu międzynarodowego tego samego organizatora. Tak się jednak nie stało. Ostatecznie polską reprezentantką została Ewa Mielnicka Miss Polski 2014. Na konkurs zaproszono i zapewne sfinansowano przylot i pobyt administratorów stron i forów międzynarodowych o konkursach piękności. Chodziło oczywiście o zbudowanie sobie pozytywnego wizerunku. W końcu skoro ktoś płaci to wymaga by o nim dobrze pisano. Jest to mocno kontrowersyjna formuła. Jednak jak widac próżność administratorów tych fanowskich inicjatyw sprawia, że organizatorzy bardzo chętnie sięgają po taką formę przekupstwa. Dlatego nie należy traktować poważnie tworzonych przez takie grupy rankingów konkursów, bo są one wyłącznie formą promocji za gratisy. Poza tym ta działalność jest powszechnie przez zwykłych fanów negowana i krytykowana.
Zgrupowanie rozpoczęło się przylotami 71 uczestniczek do Warszawy. Z lotniska Okęcie przewożono je do hotelu w Radwanowicach. Początkowe trzy dni po przylotach wykorzystano na realizację sesji zdjęciowych, wizytówek filmowych oraz zwiedzanie Warszawy wraz z prezentacją polskich tańców ludowych i polskiej kuchni. Trzeciego dnia wieczorem odbył się przejazd uczestniczek autobusami na Słowację do wsi Stara Lesna, znajdującej się około 15 km od Popradu. Bowiem tam w miejscowym hotelu z pobliskim aquaparkiem przygotowano główną część zgrupowania konkursowego. Dziewczynom zafundowano prawdziwy maraton wytrzymałościowy. Cały dzień przed wyjazdem od rana miały sesje zdjęciowe, potem zwiedzanie Warszawy, powrót do hotelu, pakowanie na nowo bagaży, następnie wielogodzinna podróż nocna autobusem na Słowację z dotarciem do celu około 4 rano. Myliłby się ten który pomyślał właśnie, że na uczestniczki czekała całodzienna laba po trudach opisanych. Pozwolono im bowiem rozgościć się w pokojach, a od godz. 10 rano marsz na próby prezentacji na gali finałowej. Następnie odbyły się minikonkursy "najlepsza w bikini" oraz "najlepsza w sukni wieczorowej". Zaplanowano je o zdumiewającej jak na zwyczaje konkursowe na świecie porze czyli w nocy. Początek wyznaczono na godzinę 21. Kolejnego dnia czekał na nie etap rozmów z jury. Wydawałoby się, że po tylu ważnych wydarzeniach uczestniczki będą miały trochę luzu, ale jednak nie do końca. Kolejnym punktem pobytu było realizowanie wizytówek reklamowych hotelu i aquaparku. Choć ta część zgrupowania należy do tych mało stresujących i przyjemnych. Dziewczyny pozowały w hotelowym parku, basenach oraz prezentowały specyficzne dla tego miejsca atrakcje. I choć pogodowo był to czas jesienno - zimowy, śniegu nie było, zaś towarzyszyła tym dniom całkiem przyjemna słoneczna aura. Kolejne dni wykorzystano do prób choreograficznych występów na gali finałowej oraz relaksu w otoczeniu hotelu. Ale aby uatrakcyjnić pobyt zabrano uczestniczki na zwiedzanie okolicznych miejsc, m.in kaplicy lodowej. Trzy dni przed galą finałową uczestniczki konkursu zostały przekwaterowane do hotelu w Krynicy - Zdroju. Osobliwością tego jest fakt, że w tym samym hotelu zakwaterowano (!!!) uczestników męskiego konkursu Mister Supranational. Można się jednak domyślać intencji. Przy takim zamieszaniu bowiem łatwiej jest ukryć ewentualne złe zachowania obyczajowe, o których ostatnimi latami można czytać w mediach i wydawanych książkach. Wymyślono też spotkanie reprezentantek krajów z misterami tych samych krajów biorących udział w konkursach Miss i Mistera Supranational. Co akurat było dość ciekawą inicjatywą.
Gala finałowa
Gala finałowa Miss Supranational 2016 odbyła się 2 grudnia 2016 r. w Hali MOSiR w Krynicy - Zdroju w Polsce.Gospodarzami byli: Davina Reeves Miss Nowego Jorku 2010 mieszkająca współcześnie w Polsce i Ivan Podrez prezenter z Białorusi. Konkursy otworzyła grupowa prezentacja w strojach narodowych. Prowadzący przeprowadzili też krótką rozmowę z ustępującą Miss Supranational 2015 czyli Stephanią Stegman z Paragwaju. Po ogólnym powitaniu każda z uczestniczek indywidualnie w stroju narodowym prezentowała się widzom. Na koniec przyznano tytuł Najlepszy Stroj Narodowy. Otrzymała go reprezentantka Wietnamu. W przerwie przedstawiono panel jury w którym byli m.in: Stephania Stegman Miss Supranational 2015 z Paragwaju, Asha Bath Miss Supranational 2014 z Indii, Tomasz Barański tancerz oraz Gerhard Parzutka von Lipiński oficjalnie producent konkursu, a nieoficjalnie jego szef. Wyemitowano klip filmowy z pobytu dziewczyn w Warszawie. Pierwszy występ artystyczny należał do zespołu Pectus. Druga prezentacja uczestniczek konkursu była w kategorii stroje kąpielowe i podzielono je na dwie grupy, dodatkowo dziewczyny miały na sobie do wyboru: bikini lub strój jednoczęściowy. Po niej wyemitowano klip filmowy z pobytu dziewczyn na zgrupowaniu na Słowacji. Zaskoczeniem dla wielu mógł być fakt, że ustępująca miss Stephania porozumiewała się w języku hiszpańskim, a nie angielskim. Po krótkiej rozmowie z miss wystąpił Andrzej Cierniewski, zaprezentował jednak po angielsku hit Luisa Armstronga pt. What a Wonderful World. Jeszcze w trakcie jego wystepu na scenę weszły w sukniach wieczorowych uczestniczki konkursu jako ładne tło dla wokalisty. Po przerwie ogłoszono pierwsze awanse.
Top 25: Mauritius, Sri Lanka, Rosja, Filipiny, Węgry, Rwanda, Brazylia, Polska, Paragwaj, Japonia, Wietnam, Indie, Wenezuela, Indonezja, Meksyk, Panama, Białoruś, Argentyna, Rumunia, Australia, Holandia, Ukraina, Mijanmar, Słowacja, Surinam
Po ogłoszeniu awansowanych dziewczyn wystąpił zespół Various Manx z Kasią Stankiewicz. Awansowane dziewczyny wystąpiły w strojach sportowych, jednak trochę problemów sprawiły rozklejające się szarfy. Był to jeden z ciekawszych pokazów. Pozwolono na spontaniczne prezentacje figur gimnastycznych co wniosło pewną świeżość w samą galę finałową. Podczas wykonywania „gwiazdy” na scenie przez reprezentantkę Rwandy spod stopy wypadło jej coś na scenę. Widownia żywo na ten fakt zareagowała, zaś sama Rwandyjka nie przejęła się tym wcale.
Występ Dharniego i K- Leah (uczestników jednego z polskich talentshow) bez playbacku stał się na pewno tym zapamiętywalnym, w tle 25 dziewczyn w białych strojach jako tło dla występujących. Sam występ dość zaskakujący. A`capella wokal kobiecy z męskim beatboxem.
Top 10: Indonezja (awans głosami internautów), Mijanmar, Indie, Węgry, Wenezuela, Sri Lanka, Surinam, Białoruś, Polska, Słowacja.
W trakcie odczytywania awansu Polki wystąpiła przed szereg reprezentantka Paragwaju przez co doszło do zamieszania i prowadzący galę musieli zareagować, przeprosić obie Panie i skorygować błąd.
Planowano podczas gali występ innego wokalisty, ale ze względu na chorobę zrezygnował czym dał szansę na ponowny występ zespołowi Various Manx z Kasią Stankiewicz. Wyemitowano klip filmowy z przygotowań do występów konkursowych. Ostatni pokaz był w sukniach jednego projektanta.
Top 5: Wenezuela, Węgry, Indie, Sri Lanka, Surinam
Awansowana piątka odpowiadała na pytania przygotowane przez rywalki z konkursu. Na żywo jedna drugiej z grupy finałowej zadawała pytanie, a rywalka udzielała odpowiedzi. Ten system sprawił, że tym razem każda z nich musiała pytać i odpowiadać biegle po angielsku. Fakt, jak sprawnie się dziewczyny wypowiadały poddawał w wątpliwość spontaniczność tego etapu. Prawdopodobnie wszystkie uczestniczki zostały do niego wcześniej przygotowane jak do spektaklu. Po przerwie nadszedł czas na ogłoszenie ostatecznego werdyktu.
Zaskoczeniem był brak pokazów w bieliźnie, które w minionych latach tak bardzo mimo publicznej krytyki organizator realizował. Zadziałało to na plus wizerunkowo całej gali. Wzorem innego konkursu międzynarodowego czyli Miss Earth przygotowano mniejsze korony także dla wicemiss. Na minus może tu zaliczać się fakt,że do finałowej dekoracji dziewczyny wyszły ubrane nie w strojach wieczorowych własnych lecz jednokolorowych polskiego projektanta. Minusem też jest odczytywanie jako pierwszej laureatki tytułu Miss w chwili gdy już tylko dwie dziewczyny stoją na scenie. Ten element zaczerpnięto z innego prestiżowego konkursu międzynarodowego czyli Miss Universe. Tyle, że tam daje się czas na wręczenie chociaż kwiatów dla wicemiss. Tutaj ta jedna jedyna dziewczyna została po prostu przytłoczona przez tłum dziewczyn gratulujących nowej miss.
Kontrowersja
Za mocno dyskusyjne w przypadku konkursu międzynarodowego uważającego się za jeden z najważniejszych konkursów piękności świata było skompletowanie panelu jurorów. Na jedenaście osób, osiem było Polakami. Pomijając dwie laureatki z tytułami miss oraz przedstawiciela słowackiej firmy. Ale to jeszcze można byłoby zaakceptować, jednak jak się cały ten panel przeanalizuje to zasiedli w nim wyłącznie tzw. „krewni i znajomi królika” czyli organizatorzy i ich podopieczni. Wyjątkiem okazał się tu wokalista zespołu Pectus. Reszta to miss od tego samego organizatora, wykreowani przez tych organizatorów celebry ci oraz sponsorzy i partnerzy konkursu
Miss Supranational 2016 Srinidhi Shetty z Indii
I Wicemiss Supranational Valeria Alejandra Vespoli Figueroa z Wenezueli
II Wicemiss Supranational Jaleesa Pigot z Surinamu
III Wicemiss Supranational Ornella Mariam Jayasere Gunesekere ze Sri Lanki
IV Wicemiss Supranational Korinna Kocsis z Węgier
Lista uczestniczek:
ALBANIA - Geljana Elmasllari 18 l. 177 cm
ANGLIA - Angelina Kaliszewicz 26 l. 172 cm
ANGOLA - Maria Moises 23 l. 172 cm
ARGENTYNA - Wanessa Emiliana De Almeida 21 l. 181 cm
AUSTRALIA - Silka Kurzak 25 l. 176 cm
BIAŁORUS - Polina Pimahina 24 l.
BELGIA - Amina Serroukh 23 l. 173 cm
BOLIWIA- Yesenia Barrientos Castro 22 l. 168 cm
BRAZYLIA - Cloris Ioanna Junges de Souza 20 l.
CZILE - María Trinidad Rendić Munizaga 22 l. 173 cm
CHINY - Xuan Huang 22l.
CHORWACJA - Petra Bojic 23 l. 177 cm
CZECHY - Michaela Hávová 23 l. 175 cm
DANIA - Malane Sorensen 22 l.
EGIPT - Manet Mahmoud 24 l.
EKWADOR - María Isabel Pineyro García 21 l.
ETIOPIA -Misker Kassahun 21 l. 173 cm
FILIPINY - Joanna Deapera Eden 20 l. 179 cm
FRANCJA - Océane Pernodet 21 l. 172 cm
GIBRALTAR - Aisha Ben Yahya 24 l. 168 cm
GWADELUPA - Jenifer Geran 23 l. 170 cm
GUJANA - Jaleesa Mar-Chell Peterkin 27 l. 180 cm
HAITI - Chrystelle Jean 28 l. 177 cm
HISZPANIA - Estibe Hernandez Afonso 23 l. 180 cm
HOLANDIA - Milenka Janssen 18 l. 172 cm
INDIE - Srinidhi Shetty 24 l. 172 cm
INDONEZJA - Intan Aletrino 23 l. 175 cm
JAMAJKA - Olivia Dwyer 25 l. 182 cm
JAPONIA - Risa Nagashima 24 l. 173 cm
KANADA - Hanna Begovic 18 l.
KOLUMBIA - Lorena de Lima Arroyo 25 l. 174 cm
KOREA - Lee Dasol 26l. 171 cm
KOSOWO - Elina Berdica 18 l. 170 cm
KOSTARYKA - Paola Chacón 25 l. 175 cm
MAKAO - Alicia Ung 21 l.
MALEZJA - Julylen Liew Ling 26 l. 170 cm
MALTA - Dajana Laketic 25 l. 170 cm
MAURITIUS - Ambika Callychurn 27 l. 182 cm
MEKSYK - Cynthia Alejandra de la Vega 24l. 180 cm
MIANMAR - Swe Zin Htet 17 l. 176 cm
MONGOLIA - Britta Buyantogtokh 25 l. 178 cm
NEPAL - Pooja Shrestha 24 l. 177 cm
NIEMCY - Anja-Vanessa Peter 28 l. 173 cm
NIGERIA - Adaeze Marian Obasi 26 l. 177 cm
PANAMA - Leydis Maybeth Gonzalez Rivas 19 l. 178 cm
PARAGWAJ - Viviana Florentin 22 l.
PERU - Silvana Vásquez Monier 25 l. 175 cm
POLSKA - Ewa Bozena Mielnicka 24 l. 180 cm
PORTUGALIA - Linda Gomes Cardoso 23 l. 173 cm
PORTORYKO - Velmary Paola Cabassa Vélez 22 l. 179 cm
ROSJA - Vlada Gritsenko 19 l.
REP. POŁ. AFRYKI - Talitha Bothma 17 l. 173 cm
RUMUNIA - Sinziana Sirghi 22l.175 cm
RWANDA - Colombe Akiwacu 22 l. 178 cm
SALWADOR - Lisbeth Interiano 19l. 165 cm
SIERRA LEONE - Naoimi Kargbo 24 l. 171 cm
SINGAPUR - Chloe Xu Weiting 25 l. 170 cm
SZKOCJA - Angel Collins 22 l.176 cm
SŁOWACJA - Lenka Tekeljaková 24 l. 176cm
SRI LANKA - Ornella Mariam Jayasere Gunesekere 24 l. 170 cm
SURINAM - Jaleesa Pigot 24 l. 171 cm
SZWECJA - Moa Johandersson 22 l.173 cm
SZWAJCARIA - Nadine Oberson 28 l. 172 cm
TAJLANDIA - Chatchadaporn "Aoii" Kimakorn 26 l.
TRYNIDAD & TOBAGO - Lia Djemila Ross 20 l. 177 cm
TURCJA - Damla Figan 21l. 172 cm
UKRAINA - Anastasiya Lenna 26l. 175 cm
USA - Alexis Sherrill 24 l.182 cm
WALIA - Joey Staerkle 20 l. 170 cm
WENEZUELA - Valeria Alejandra Vespoli Figueroa 22 l. 175 cm
WIETNAM - Duong Nguyen Kha Trang 24 l. 180 cm
WĘGRY - Korinna Kocsis 25 l. 175 cm
Co zgubiła robiąca "gwiazdę" uczestniczka? Wiele osób zwróciło uwagę na leżący już tutaj przedmiot w prawym dolnym rogu.
Foto: Z archiwum Miss