Miss World 2021 (Miss Świata 2021) czyli sukces Karoliny Bielawskiej

Konkurs Miss World 2021 musiał pokonać wiele zakrętów, zanim ukoronowano jego laureatkę. Ale po kolei.

Karolina Bielawska Miss Polonia 2019

Karolina Bielawska ur. 11 kwietnia 1999 w Łodzi. 177 cm wzrostu. Córka wiceprezesa Łodzkiego klubu piłkarskiego.  Jako studentka Politechniki Łódzkiej zgłosiła się do konkursu Miss Polonia Woj. Łódzkiego 2019. Wygrała go będąc pewniakiem wśród rywalek i wzbudzając entuzjazm widowni. Już wtedy zauważono jej potencjał na miss dużo wyższego szczebla. Kolejnym etapem kariery był udział w ogólnopolskim konkursie Miss Polonia 2019. Wygrała konkurs i została Miss Polonia 2019. W 2020 r. rozpoczęła studia na kolejnym wydziale Politechniki Łódzkiej. Prywatnie podróżowała do wielu krajów świata. Krótko przed udziałem w Miss World, rozpadł się jej związek miłosny. Zatem na konkurs pojechała jako niezwiązana uczuciowo. Okazało się, że partner nie udźwignął obowiązków wynikających  z relacji z osobą publiczną.  

Konkurs Miss Polonia 2019 nie był transmitowany w polskiej tv, bowiem wygrzebywał się wtedy dopiero z kilkuletniej zapaści. Organizatorzy Miss Polonia postawili wówczas wszystko na jedną kartę. Karolina musi być perfekcyjnie przygotowana by mieć szansę sięgnąć po tytuł Miss World. Zaangażowano się zatem w działalność charytatywną. Tym bardziej, że był to czas pandemii COVID-19. Czemu to aż tak ważne? Bowiem konkurs Miss Świata bardzo nastawiony jest na działalność prospołeczną swoich uczestniczek jak i organizatorów. Tym samym i konkurs Miss Polonia od czasu reaktywacji w 2016 r. coraz mocniej się angażował w inicjatywy prospołeczne.

Zgrupowanie:

Niestety konkurs Miss World 2020 został odwołany jeszcze przed rozpoczęciem. Powodem były blokady logistyczne na świecie z powodu pandemii  COVID-19. Zapadła jednak decyzja, że mimo wyboru Miss Polonia 2020, to Karolina pozostaje delegatką na najbliższą edycję konkursu Miss World. Ogrom pracy dziewczyny, jej rodziny oraz organizatorów Miss Polonia w przygotowanie jej do bycia delegatką na ten najstarszy i najważniejszy, żeński konkurs miss na świecie , nie mogły pójść w niebyt. Pozostało zatem czekać.

Nadszedł rok 2021. Karolina poznała już swoją następczynię w konkursie Miss Polonia. Współprowadziła galę finałową co pokazało ją z kolejnej dobrej strony wobec jury Miss Świata.

Warto tu podkreślić, że nie wystarczy dać delegatce sukienki, walizkę i bilet na konkurs Miss World. Jest to tak prestiżowa i złożona w kwestie ocen uczestniczek impreza, że do odniesienia na nim sukcesu trzeba posiadać wiele atutów. Znajomość języka angielskiego lub hiszpańskiego komunikatywnie. Mieć dużą odporność psychiczną ta tzw „trudne i emocjonalne sytuacje oraz widoki”. Czemu? Panująca Miss World jeździ po świecie nie tylko na bogate bankiety. Także z misjami pomocowymi do krajów ogarniętych głodem, biedą. Musi umieć się odnaleźć w sytuacjach elitarnych imprez jak i spotkań z ludźmi, których los negatywnie doświadczył. Inteligencja, obycie, dobra sylwetka. Tzw sympatyczna aura. Do tego ciekawy talent. To wszystko się składa na dobrą kandydatkę do tytułu Miss World.

W połowie roku 2021 ogłoszono, że edycja konkursu Miss World 2021 odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2021 w San Juan w Portoryko. Gala finałowa zaś miała się odbyć 16 grudnia 2021 w Jose Migiel Agrelot Coliseo w San Juan. Pozostało zatem realizowac formalności i czekać na wyjazd. Atutem tej edycji był fakt, że to już 70 edycja konkursu i chciano by była bardzo uroczysta.  Do realizacji konkursu zaangażowano firmę związaną z Stephenie del Valle czyli Miss World 2016 pochodzącą właśnie z Portoryko. Dziewczyna po swoim roku panowania, otrzymała tytuł Ambasadorki Miss World. Zatem już jako była miss, wciąż była blisko samego konkursu. I tak oto wspólnie z władzami Portoryko, Miss World Org. I firmą byłej miss przygotowano konkurs na rok 2021.

 

Zgrupowanie Miss World 2021 rozpoczęło się 21 listopada 2021 r. przylotami do San Juan delegatek z 97 krajów świata. Tym razem nie trzeba było wymagać kwarantann od dziewczyn, bowiem samo zgrupowanie Miss World zawsze trwa minimum miesiąc. Czyli była możliwość spełnienia wymogów sanitarnych łącząc je z wymogami rywalizacji konkursowej. Przygotowano kilka minikonkursów.

Head to Head – minikonkurs wywiadów ocenianych metodą pucharową. Podział na grupy z których najlepsze uzyskiwały awanse.

Miss Talent – na którym chętne dziewczyny miały okazję zaprezentować swoje szczególne umiejętności.

Top Model – na którym wszystkie uczestniczki prezentowały stroje portorykańskich kreatorów mody i były oceniane jako modelki.

Miss Sport – gdzie przygotowano konkurencje sportowe dla uczestniczek konkursu.

Multimedia – minikonkurs mający w zamyśle promować jednocześnie sam konkurs Miss World w mediach społęcznościowych. Uczestniczki maja w nim za zadanie zdobywać popularność wśród internautów.

Beaty with a purpose – jest to główna idea współczesnego istnienia konkursu Miss World. Oceniane są na nim działalności charytatywne oraz prospołeczne uczestniczek oraz prezentacje filmowe ich dotyczące.

Podsumowując te konkursy zlicza się ich wyniki i mają one wpływ też na werdykt główny konkursu. Jednak w przypadku samej Karoliny i jej udziału w minikonkursach tej edycji, wynik nie rokował aż takiego sukcesu finalnego. Wśród wszystkich rywalizacji uzyskała ona bowiem awans do top 13 Top Model. Jak zatem powstał werdykt główny? Z minikonkursów awansowano do Top 40 konkursu głównego 15 laureatek. Do nich na podstawie wyboru jurorów wybrano pozostałe awansowane. I to właśnie z werdyktu jurorskiego awans uzyskała Karolina Bielawska z Polski.

I tu należy zrobić pauzę zanim przejdziemy do opisu samej gali finałowej. Czemu? Otóż 16 grudnia 2021 w dniu gali finałowej doszło do bezprecedensowej sytuacji. Podczas zgrupowania jako ostatnia przybyła jedna z reprezentantek krajów afrykańskich. Po kilku dniach okazało się, że … jej testy na COVID-19 dały wynik pozytywny. Bowiem zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia Portoryko uczestniczki były poddawane cyklicznie testom covidowym. Oczywiście owa uczestniczka szybko została odizolowana od reszty i poddana kwarantannie. Niestety. Im bliżej było gali finałowej, tym więcej uczestniczek dowiadywało się o swoich pozytywnych wynikach testów covidowych. W dniu gali finałowej było to już niemal 20 osób, w tym wówczas panująca Miss World 2019 oraz szefowa Miss World. Zastanawiano się zatem jak rozwiązać realizację samej gali finałowej. Sugerowano przejście na połączenie występów osobistych z wirtualnymi. Oczywiście osoby pozytywne covidowo musiały zostać poddane izolacji. Dosłownie na kilka godzin przed rozpoczęciem gali finałowej wydano oficjalny komunikat o …anulowaniu gali finałowej. Szok i zdumienie wielu osób. Taka sytuacja zdażyła się po raz pierwszy w historii. Jednocześnie podano, że wszystkie uczestniczki mają wrócić do swoich krajów, zaś nowa data finału będzie wyznaczona. Ten fakt spowodował konflikt pomiędzy Miss World 2019, która miała już inne plany życiowe, (na dokładkę jej panowanie było najdłuższe w historii tego konkursu), współorganizatorką konkursu czyli Miss World 2016 oraz szefową Miss World. Obie  uważały tę decyzję szefowej Miss World za niepoważną i narażającą je na straty. Ale klamka zapadła. Dziewczyny wróciły do swoich krajów oczekując decyzji co dalej.

W styczniu 2022 r. opublikowano informację, że gala finałowa odbędzie się 16 marca 2022. Przyloty zaplanowano na 12 marca 2022 r. ale, i tu słuszna decyzja, zamiast wybór top 40 ogłaszać na gali finałowej, zdecydowano się na wirtualne jego ogłoszenie, i tylko te awansowane otrzymały zaproszenie na ponowna podróż. Materiały filmowe, wyniki konkursu itd. były przecież już zrealizowane. Pobyt na tym krótkim zgrupowaniu miał na celu jedynie przygotować te 40 dziewczyn do prezentacji na scenie.

Gala finałowa:     

Pierwotnie gala finałowa Miss World 2021 zaplanowana była na 16 grudnia 2021 r. w Coliseo Jose Migel Agrelot de Puerto Rico. Jest to duża hala widowiskowo – sportowa na 19 tys. miejsc dla widzów. Jednak wobec sytuacji z odwołaniem kilka godzin przed rozpoczęciem wówczas gali, wyznaczono nowy termin. Gala finałowa została zrealizowana 16 marca 2022 r. ale już w dużo mniejszej Sali koncertowej Coca – Cola Music Hall. Co ciekawe galę zrealizowała ekipa zaangażowana bezpośrednio przez Miss World Org. Prowadzącymi galę zostali Peter Andre oraz Fernando Allende. Choć na samą galę zaproszono wybrane wcześniej wirtualnie Top 40 konkursu, to jednak wiele materiałów powstało z kompletem uczestniczek czyli 97, podczas listopadowego i grudniowego zgrupowania konkursowego. I to właśnie one zostały wyemitowane przed transmisją na żywo z Sali koncertowej. Prezentowano klipy z pobytu dziewczyn na wyspie. Atrakcje turystyczne, wyzwania z tym związane dla uczestniczek konkursu. Dziewczyny wypowiadały się na temat tego co aktualnie je spotykało. Scena była obudowana ekranami i tylko nimi. Pod nimi umieszczono zaproszoną na galę orkiestrę.

Na  tzw opening wybrano muzykę latynoską reprezentującą kulturę portorykańską. Po scenie w gorącym tańcu paradowały ubrane w stroje narodowe wszystkie uczestniczki konkursu. (ten element gali został nagrany jeszcze w grudniu 2021r.). Ciekawostką może być fakt, że wtedy przygotowano zupełnie inną scenę, oraz nie było na niej orkiestry. Każda z dziewczyn prezentowała się indywidualnie. Po openingu wyemitowano materiały filmowe z minikonkursów realizowanych podczas zgrupowania. Każdy z nich kończyło przedstawienie zwyciężczyni danej rywalizacji. Wyemitowano klip taneczny uczestniczek konkursu wraz z tancerzami w strojach do tańca latino. Bardzo w oczy rzucał się fakt pustej wówczas widowni. Te elementy nagrywano bowiem bez obecności widzów. To właśnie podczas emisji tych nagrań dał o sobie znać problem  z emisją dźwięku tych filmów.

Po 50 minutach prezentacji materiałów archiwalnych rozpoczęła się już gala na żywo. Prowadzący po kolei zapraszali na scenę 40 finalistek konkursu. Dziewczyny w sukniach balowych spacerowały po scenie, tymczasem w tle na ekranach emitowano ich wizytówki. Tu ponownie pojawiał się problem z dźwiękiem.  Po indywidualnej prezentacji Top 40 wyemitowano klip prezentujący największe atrakcje turystyczne wyspy Portoryko. Na scenie w części artystycznej zaśpiewał Fernando Allende z towarzyszeniem orkiestry.

Odbyła się potem prezentacja dziewczyn z Top 40 w czarnych sukniach dodających elegancji pokazowi. Dziewczyny prezentowały się na scenie wychodząc po cztery od razu. Cały pokaz zrealizowano w stylu retro. Po nim wyszły wszystkie na scene i ogłoszono awanse do Top 12. Awansowane podchodziły do prowadzącego Petera i odpowiadały na pytania. Widownia bardzo żywiołowo reagowała na odczytywane wyniki. Karolina Bielawska uzyskała awans jako piąta.

Odpowiedź Karoliny : „Wierzę, że każdy z nas marzy o życiu pełnym sukcesów. Czego ja się nauczyłam? Bardziej wartościowe jest życie, które ma konkretny cel. Jest mnóstwo tytułów. Jestem dumna z tego, że uzyskałam tytuł magistra, że pochodzę z Polski, że jestem tu teraz na tej cudownej scenie. Za to jestem bardzo wdzięczna. Jednak jest taki tytuł o którym nigdy nie śniłam. Tytuł wolontariuszki. Tytuł ten sprawia, że życie uzyskuje mądry cel, wdzięczność otoczenia. Może nie każdy będzie znaną osobą, bogatą czy robiącą karierę. Ale każdy z nas może być wielki, bo może służyć innym. I to sprawia, że stajesz się piękniejszym.”

Po ogłoszeniu wszystkich awansowanych Fernando wraz z Wilnelią Forsyth (dawniej Merced, Miss World 1975.) przedstawił główną ideę współczesnego wyboru Miss World, czyli Piękno z przesłaniem (Beauty with a purpose). Jest to działalność pomocowa. Organizator Miss World bowiem, prowadzi obok konkursu także fundację angażującą się w zbieranie funduszy na cele prospołeczne oraz pomaganie. Na scenie przeprowadzono tez wywiad z przedstawicielami portorykańskich organizacji społecznych. Wręczono nagrody dla najlepszych fundacji. Trochę zdumiewające było nieprzygotowanie tej  ceremonii. Machanie ze sceny do laureatów by weszli i szukanie po widowni symbolicznych czeków, które zostały przekazane. Całość wyglądała przez te niedociągnięcia trochę festynowo.

Wyemitowano klip prezentujący przyrodę portorykańską.

Odczytano awanse do Top 6. Wśród nich znalazła się oczywiście Polka.

Nadszedł czas na spontanicznie przygotowany element gali finałowej czyli hołd dla Ukrainy, gdzie od końca lutego 2022 roku trwały walki z atakującymi wojskami rosyjskimi. Wilnelia Forsyth zaprosiła widzów do obejrzenia materiału filmowego, który przygotowała była uczestniczka konkursu Miss World 2016, reprezentująca wówczas Ukrainę. Aleksandra Kucherenko opisała swoją sytuację jako osoby, przebywającej w otoczonym walkami wojsk Kijowie. Stała na tle ściany z zapaloną świecą w dłoniach. Na scenie obecne już były ubrane w suknie wieczorowe wszystkie biorące udział w gali finalistki. Niestety to co się działo dalej nie pasowało do podniosłego, smutnego tonu wsparcia dla Ukrainy. Uśmiech na twarzy Wilnelii, przemówienie w tonie wiecu wyborczego polityków, widownia radośnie czyniąca owacje podczas wprowadzenia do wspólnego zapalenia świec pokoju. Bez obaw, świece były sztuczne więc na pewno samo wydarzenie nie groziło pożarem.  Doskonale za to w sens przekazu wpisał się występ wokalny Toni – Ann  Singh czyli Miss World 2019 z towarzyszeniem orkiestry. Tym bardziej, że jej umiejętności wokalne wielu zachwycają.

Przed samym finałem gali wyemitowano klip filmowy wspominający historyczne edycje Miss World od lat 50 XX wieku do współczesności, misje charytatywne i laureatki konkursu. W tle komentującą była Vanessa Ponce de Leon z Meksyku czyli Miss World 2018. Przypomniano też osobę Eryka Morleya, twórcę konkursu Miss World. Z tej tez okazji na scenie pojawiły się też: Vanessa Ponce de Leon Miss World 2018, Jaqueline Aguilera Miss World 1995, Giselle Laronde Miss World 1986, Wilnelia Forsyth Miss World 1975 oraz ustępująca już Toni-Ann Singh Miss World 2019. Toni pożegnała się można by rzec śpiewająco. Bowiem wykonała kolejną piosenkę.

Przed awansowaną szóstką dziewczyn był już tylko jeden etap. Odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzących. Pytanie zadane Karolinie internauci potem uznali za jedno z najbardziej dziwnych i niezrozumiałych, zaś odpowiedź Polki ewidentnie wielu zaimponowała.

- Jakie najważniejsze odkrycie jest jeszcze do odkrycia?

- Codziennie uczymy się czegoś nowego. Wszyscy mamy wyjątkowe doświadczenia i możemy się czegoś o sobie dowiedzieć. Odkryłam jak niewiele kosztuje nas wzbogacanie życia innym. To jest cel na który stać nas wszystkich i jest on wart swojej ceny. Jeśli chcesz odkryć coś nowego, to po prostu naucz się być bogatszym w empatię, współczucie i wdzięczność, ponieważ wszyscy możemy zrobić to o czym wcześniej wspomniałam. Możemy być zadowoleni dzieląc się i służąc innym. Jest to bardzo proste odkrycie i daje chęć do życia.

I nadszedł moment gdy wybrzmiały te symboliczne już słowa

Julia Morley szefowa miss World Org. - Ogłosze teraz wyniki konkursu w odwrotnej kolejności.

- Drugą Wicemiss została reprezentanka Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Pierwszą Wicemiss została reprezentantka Stanów Zjednoczonych

- I zwyciężczynią konkursu Miss World jest …. reprezentantka Polski. (And the winner of Miss World is … Poland)

Zszokowana Karolina Bielawska stała wówczas wśród pozostałej trójki finalistek. Wychodząc do koronacji poczuła, że tren sukni zaczepił się o jedną z rywalek. Na szczęście był przypinany i Karolina dyskretnie go odpięła, zaś rywalka z uśmiechem go odebrała. Zabawna była sama reakcja Polki na tę sytuację. Machnęła do dziewczyn rękami czyniąc gest w stylu: nie ważny tren, idę na koronację. Podchodząc do tronu, jeszcze stojąc została udekorowana szarfą Miss World. I tu kolejna nietypowa sytuacja. Zwyczaj wskazuje, by w tym momencie laureatka usiadła na tronie i stojąca za nim była już Miss World na oczach widzów nakłada następczyni słynną i historyczną już koronę. Tymczasem Polka po nałożeniu szarfy ruszyła przed siebie na tradycyjny tez element sceny finałowej czyli spacer laureatki. Tyle, że wykonała go bez korony. Współgospodarz konkursu poprosił przez mikrofon zatem Polkę o powrót na tron i przyjęcie korony by zwyczajowi stało się za dość. I tak oto udekorowana kompletnie Karolina Bielawska z Polski jako Miss World 2021 dokonała powtórnie prezentacji na scenie w rytm muzyki koronacyjnej. Z widzami pożegnano się w rytm skocznej latynoskiej muzyki.

Kontrowersje pokonkursowe 

Media portorykańskie tuż po finale podjęły się oceny realizacji samej gali finałowej. Pierwsze co wytknięto to fakt, że docelowo planowano zupełnie inne miejsce na koncert finałowy. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wrześniu 2021 wskazywano na Jose Migiel Agrelot Coliseo w San Juan. Jest to ogromna hala sportowo – koncertowa z widownią na 19 tys. miejsc. Tymczasem w marcu 2022 r. impreza odbyła się w Coca –Cola Music Hall z widownią na 5 tys. miejsc. Po awanturach spowodowanych odwołaniem w grudniu 2022 realizacji gali finałowej oraz zarzutach o defraudację publicznych pieniędzy ze współpracy wycofały się dotychczasowe firmy związane z osobą Stephanie  del Valle czyli Miss World 2016. Jak wskazała w mediach za produkcję gali ostatecznie odpowiadała ekipa wynajęta przez Miss World Org. pochodząca spoza Portoryko. Miała na to czas kilkudniowy. Dwa dni montażu sprzętu i sceny, jeden dzień na próby i dzień z samą galą finałową.  Program samego koncertu też został bardzo zmieniony. Zaproszeni pierwotnie artyści nie pojawili się ostatecznie. Stephanie del Valle odmówiła pojawienia się na widowni uzasadniając to niechęcią do zasiadania wśród osób, które zarzucają jej złe rzeczy i psują jej wizerunek. Nie chciała także podgrzewać niezdrowych emocji. Oczywiście cieszył fakt, emisji materiałów wizualnych promujących Portoryko, a zrealizowanych podczas grudniowego zgrupowania. Jednak efekt końcowy pełen był błędów technicznych, braku koordynacji między kamerami, dźwiękiem, oświetleniem i umiejętnościami. „To był zupełnie inny program niż ten, który pierwotnie planowaliśmy w grudniu 2021. Tylko z artystami byłoby to coś zupełnie innego, wzięłoby też udział więcej osób. To byłby inny rodzaj wizytówki dla wyspy Portoryko.” – twierdziła del Valle.

Także media portorykańskie niezbyt przychylnie wypowiadały się o organizacji gali finałowej. Co ciekawe, wybór Polki na Miss World uznano medialnie za słuszny i bezdyskusyjny. Zatem werdykt sam w sobie pozostał nietknięty publicznie w mediach.

Co zatem wskazywano? Zauważalną różnicę między scenami przygotowanymi na grudniową galę a marcową. Wynikało to też ze zmiany lokalizacji. Z bardziej prestiżowej i dużej, na salę koncertową. Wytknięto błędy w pojawianiu się na ekranie osób kamerzystów, co na tak prestiżowej imprezie uważa się za niedopuszczalny błąd w sztuce telewizyjnej. Kwestie udźwiękowienia też okazały się problemem. Jak się zakulisowo dowiedziano, część ekipy o tym, że będą pracowali przy udźwiękowieniu gali dowiedziała się na 24 h przed koncertem. Zatem sporo tu było improwizacji. Wytknięto nie zaproszenie artystów zaproszonych w grudniu na występy. Na widowni słyszalna była werbalna krytyka osoby Stephanie del Valle i wypadało nad tym zapanować. Nie zrobiono z tym nic, a jak media wskazywały nie było to miejsce na takie demonstracje. Przykre to mogło być dla samej szefowej konkursu Julii Morley i wskazywano, że w przyszłości może się to bardzo negatywnie odbić na postrzeganiu przez nią Portoryko. Kompromitującą sytuacją było ukaranie publicznie przez dyrektora członków Orkiestry Symfonicznej za obserwowanie od tyłu występujących uczestniczek konkursu. Nie zostali wcześniej pouczeni o zasadach, kiedy nie grają. Widoczne było zamieszanie co do miejsc i ról prowadzących galę finałową. Natomiast doceniono umiejętności wokalne Toni – Ann Singh czyli Miss World 2019. Zachwyciła publiczność i przedstawicieli mediów.

Tradycyjnie nie zabrakło krytyki werdyktu, ale ze strony fanów optujących za swoimi faworytkami. Najwięcej słów krytyki dotyczyło wyników uzyskanych przez reprezentantki  Wenezueli, Indii  i USA.   

Podsumowanie

Czy Polka wygrała konkurs przez sytuację na Ukrainie? Nie. Organizator nie kieruje się modą na kraj. Wybór podstawowy to charakter dziewczyny, znajomość języka angielskiego lub hiszpańskiego, odporność na rozłąkę z rodziną i krajem pochodzenia, odporność na emocje i obraz biedy, kontaktowość, inteligencja, umiejętność występowania medialnego. W konkursie Miss World dużą rolę odgrywa też zaangażowanie w akcje prospołeczne. Jeżeli dziewczyna posiada te atuty, dopiero po nich organizator i jury kierują się modą na kraj. Dlaczego? Kierowanie się wyłącznie modą na kraj naraziłoby na kłopoty organizatora, który z taką dziewczyną potem współpracuje, aż do wybrania jej następczyni. Zatem wybór Anety Kręglickiej jak i Karoliny Bielawskiej nie był podyktowany zainteresowaniem świata Polską jako krajem. Choć promocyjnie potem faktycznie to pomaga. 

Panowanie jako Miss World 2021  

Czas panowania jako Miss Świata Karolina miała bardzo specyficzny. Czemu? Bowiem zaraz po wygranej organizator publicznie deklarował, że jest to Miss Świata 2022 (choć długo , dyplomatycznie stosowano formułę 70tej Miss World). Tymczasem w lato 2022 r. powrócono do formy pierwotnej czyli, że Polka jest Miss Świata 2021. Dlaczego? Prawdopodobnie zapadła decyzja o organizacji jeszcze w roku 2022 kolejnej czyli 71- szej  edycji konkursu. Efektem czego Polka miałaby nie z własnej winy sporo skrócony czas bycia panującą najpiękniejszą.

Pierwsze dni realizacji obowiązków to pobyt w Anglii, a następnie wizyta w Polsce. Cóż, nie było to już tak nośne medialnie jak czas Anety Kręglickiej. Miss odwiedziła ośrodki pomocy uchodźcom z Ukrainy (był to czas wojny pomiędzy Ukrainą a Rosją). Odbyły się spotkania medialne, wywiady. W euforii po sukcesie Polki sugerowano, by kolejną edycję Miss World zorganizowano w Polsce. Cóż, były chęci, jednak Polska była wcześniej organizatorem edycji 2006 roku. Koszty wielokrotnie przewyższały wówczas organizację nawet współcześnie wszystkich konkursów w Polsce. Realizacja takiej imprezy obecnie byłaby finansowo mało prawdopodobna. Tym bardziej, że Polska wzięła na siebie ciężar pomocy Ukrainie. Temat zatem należało odłożyć na regał pobożnych życzeń.

Oczywiście zwyczajowo panująca miss odwiedza różne kraje. Tak też było i w przypadku Karoliny Bielawskiej. Podróże do Ameryki, Azji, Afryki i Europy to stały element obowiązków. Na trasie były m.in. Polska, Ekwador, Portoryko, USA, Malezja, Wietnam, Wybrzeże Kości Słoniowej.

Osobliwością były spotkania z laureatkami konkurencyjnych konkursów międzynarodowych, oczywiście dużo mniejszego formatu niż samo Miss World które od lat jest uważane za największy konkurs świata. Przed rokiem 2019 takie spotkania były właściwie uznawane za zbędne. Dochodziło do kurtuazyjnych spotkań przy okazji krajowych finałów, miss panujących laureatek konkursów Miss World i Miss Universe. Tym razem to ci dużo mniejsi postanowili wykorzystać prestiż Miss World i inicjować spotkania swoich podopiecznych z panującą Miss Świata.

Polka bardzo szybko zdobyła sobie sympatię otoczenia. Kreatorzy chętnie przygotowywali dla niej naprawdę piękne kreacje na okoliczność wizyt w ich krajach. O tym jak bardzo jej wybór przypadł do gustu obserwatorom niech świadczy fakt typowania Polki jako najlepszej laureatki aktualnych edycji wielu konkursów międzynarodowych. Jednak mimo wielkiej sympatii do niej z niepokojem obserwowano sytuację wokół samego konkursu. Pierwotnie planowano bardzo krótkie panowanie dla Polki. Bowiem wybrana w marcu 2022, mogłaby przekazać koronę i obowiązki miss już w grudniu 2022 r. Tyle, że wokół kolejnej edycji konkursu zapanowała cisza. Widać było, że Karolina bierze udział w biznesowych spotkaniach nowego udziałowca Miss World Org. czyli rodziny Gurung pochodzącej z Nepalu, a rezydującej w Londynie, dotyczących kolejnej edycji konkursu Miss World. Posiadają oni głównie biznesy kosmetyczne, ale też i inne. Są bardzo szanowanymi na wszystkich kontynentach. W sumie szkoda by było gdyby Polka panowała niecały rok. Ale chyba nikt się nie spodziewał tego co nastąpi dalej. Oficjalnie pojawiło się info, że kolejnej edycji należy oczekiwać w kwietniu 2023. Oznaczałoby to, że Polka miałaby pełen rok kalendarzowy pełnienia obowiązków Miss World jak to jest w zwyczaju. Wówczas nikt nie miałby żalu o wybór następczyni. Czas mijał i znowu nastała niezrozumiała cisza. Niespodziewanie ogłoszono, że w lutym 2023r. w Dubaju odbędzie się konferencja prasowa dotycząca konkursu. 12 lutego 2023 r. w Dubaju w obecności zarządu MWO., Karoliny Bielawskiej Miss World 2021 oraz oficjeli Emiratów Arabskich poszło w świat, że następna edycja konkursu planowana jest na maj 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wówczas wiele osób odetchnęło z ulgą, sama Karolina zapewne też. Warto tu dodać, że Emiraty jako kraj muzułmański, bardzo restrykcyjny wobec kobiet, jak i sam region arabski tylko raz gościł konkurs Miss World. Zrealizowano tam zgrupowanie Miss World 1995, zaś galę finałową w Rep.Płd.Afryki. Tym razem ku zaskoczeniu wielu, miał się tam odbyć cały konkurs. Nie pozostało nic innego, jak szykować się do konkursu. Wiele krajów w tym i Polska, miało już wybranych swoje reprezentantki. Nagle po pewnym czasie upubliczniono info o przeniesieniu konkursu na listopad 2023. Dziwne, że od razu nie wzięto pod uwagę specyfiki tego kraju. W maju są tam bowiem mordercze upały. Poza tym odtrąbiono realizację konkursu nie posiadając jeszcze pełnego pakietu pozwoleń, dopiętego budżetu itd. Szybko zapomniano o tej lokalizacji. Znów nastała niepewna pustka. Karolina dzielnie przez kolejny rok wypełniała obowiązki panującej Miss World. Z nieoficjalnych informacji rodzina Gurung planowała lokalizacje konkursu m.in. w Paryżu, a nawet w Los Angeles. Jednak ile można było czekać. Wskazano podczas konferencji w czerwcu 2023 r., że gospodarzem będą Indie. Jednak jesienią zmieniono znowu datę finału na 2 marca 2024. Przyjęto to z ogromną dozą niepewności i na pewno odbiło się na poziomie zaufania do organizatora. Wypada jednak robić swoje. Znienacka pojawiło się info o kolejnej zmianie daty finału na 9 marca 2024r. w Mumbai w Indiach. Podobno nie chciano by konkurs odbywał się równolegle z wyborami urzędowymi w Indiach. Po tym co się dotychczas działo, takie info przyjęto z ironią. Jednak tym razem nie było zmiłuj i w wersji oszczędnościowej (uznano, że ważne teraz by się w ogóle odbył, a następną edycję zrobi się tak jak na plany organizatorów przystało), ale Miss World jako edycja 2023 została w pełni zrealizowana.

 

Samo panowanie Karoliny należy do najdłuższych w historii laureatek konkursu Miss World. Do pełnych dwóch lat zabrakło zaledwie tygodnia. Koronę swej następczyni przekazała podczas gali finałowej 9 marca 2024 r w Mumbai w Indiach. Na podsumowanie jej historii jako aktualna Miss World warto zacytować jeden z pożegnalnych wpisów na profilu azjatyckim o konkursach. „To nie może być prawda! W najbliższą sobotę Karolina Bielawska będzie koronować swoją następczynię. Ale nadal nie możemy przetrawić, że już nie będzie panującą Miss Świata. Ona naprawdę stała się absolutnym punktem odniesienia tego, kim powinna być dobra Miss Świata. …”