Miss Polonia 1985
Pod względem organizacyjnym rok 1985 był już zupełnie inny od poprzednich. W Warszawskim Wydawnictwie Prasowym stworzono samodzielne konto dla Biura Miss Polonia. Podpisano także umowę na produkcję kalendarza Miss Polonia na rok 1986 z firmą polonijną. W ten sposób rozwiązano problemy organizacyjne.
Można było zatem rozpoczynać edycję konkursu Miss Polonia 1985. Biuro Miss Polonia w przeciwieństwie do lat minionych zaproponowało organizację konkursów regionalnych zewnętrznym podmiotom. Chętnych nie brakowało. Odbyły się eliminacje regionalne, które każdy region organizował samodzielnie, a po nich koncerty finałowe. Równolegle zaproponowano też możliwość zgłoszeń do redakcji „Expressu Wieczornego”. Ale ten sposób naboru, nie okazał się zbyt popularny.
Konkurs Miss Polonia 1985 coraz szybciej się rozwijał, ale Biuro Miss Polonia miało bardzo poważny problem. Oto bowiem nadal brakowało głównego sponsora konkursu. Czas płynął, i coraz mocniej poddawano w wątpliwość czy uda się doprowadzić konkurs do finału. Zdesperowany organizator na własną rękę zrobił akcję przeglądania ogłoszeń prasowych w poszukiwaniu firm, aby im zaproponować sponsoring. W ten oto sposób natrafiono na ogłoszenie firmy zajmującej się handlem samochodami i sprzętem TV. Odbyło się spotkanie z szefem firmy, który bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu bycia partnerem konkursu Miss Polonia. Postawił jednak warunek, że to on będzie decydował o tym czy ktoś jeszcze będzie mógł zostać sponsorem tego konkursu. Warunek przyjęto. Gdy ten etap negocjacji zakończono, rozpoczęła się dyskusja dotycząca nagrody dla samej najpiękniejszej. Dyrekcja gazety „Express Wieczorny”, która była właścicielem i organizatorem konkursu zasugerowała aby niekoniecznie było to auto. Jednak ustalono, że to w gestii sponsora jest ocena możliwości oraz decyzja co funduje na nagrodę. Tak więc pozostano przy aucie. Tylko jakim? Szef firmy uważał, że skoro przez poprzednie dwie edycje główną nagrodą był skromny Fiat 126, to teraz należy wybrać coś lepszego. Może Mercedes? Kategorycznie ową propozycję odrzucono. Bowiem w kraju ogarniętym kryzysem, gdzie ludzie żyją bardzo skromnie, taka nagroda mogłaby rozpalać zbyt negatywne emocje. Następnie szef firmy zaproponował białego Forda Escorta Cabrio. Model zaprezentowany na folderach zrobił na organizatorach ogromne wrażenie. Jednak i ten pomysł odebrano jako zbyt efektowny. Podjęto zatem decyzję aby nagroda był Volkswagen Golf znajdujący się w ofercie handlowej firmy sponsorującej. Dodatkowo sponsor użyczył organizatorom na czas edycji konkursu auto Suzuki. Planowano po konkursie przerobić go na karetkę pogotowia. Ale, że auto było na to zbyt delikatne, zlicytowano je a uzyskane środki przekazano na konto Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jednak organizator mimo wszystko nie ustrzegł się rozpalania niezdrowych emocji u ludzi. Auta wystawiono w witrynie budynku „Expressu Wieczornego”. Pod budynkiem gromadziły się tłumy osób chcących je obejrzeć. Wśród nich znalazła się pijana kobieta która rzuciła w okno wystawy cegłą rozbijając je w drobny mak.
Po naborze regionalnym oraz ogólnopolskim poprzez zgłoszenia bezpośrednie, przygotowano weryfikację ogólnopolską w Warszawie. Przystąpiło do niej około 90 dziewcząt. Nie odbyła się ona jednak w charakterze konkursu scenicznego. Były niedostępne dla widzów oraz dla … Magdaleny Jaworskiej Miss Polonia 1984. Organizator ze względu na konflikt z panującą miss przestał zapraszać ją na przygotowywane przez siebie imprezy i spotkania. Sama eliminacja miała kilka etapów. Dziewczyny prezentowały się w sukienkach koktajlowych, kostiumach kąpielowych oraz jury odbyło z nimi rozmowy.
Zgrupowanie półfinałowe odbywało się w Karpaczu. Choreografię przygotowywali: Barbara Bittner i Witold Gruca. Praca z finalistkami odbywała się w dość nietypowy sposób. Bowiem zaaranżowano etiudy aktorskie. Dziewczyny miały wcielać się w role lekarki, mężczyzny i jego żony. Mówiono lekarce, że ma reanimować mężczyznę, a żonie że właśnie ją zdradza z kochanką udającą lekarkę. Potem analizowano sposób i zachowania się dziewcząt wcielających się w te role. Po raz kolejny zorganizowano plener fotograficzny. A zainteresowanie mediów było bardzo duże. Jednak dość intrygująca była wizyta na zgrupowaniu pewnej ekipy filmowej. Po przedstawieniu scenariusza zgodzono się by zrealizowali oni dokument ze zgrupowania. Niestety zachowanie ekipy mocno destabilizowało atmosferę zgrupowania i samych przygotowań do gali półfinałowej. Tym samym obraz jaki uzyskano nie oddawał prawdy o konkursie. W 1985 r. za stroje galowe odpowiedzialny był polski dom mody. Po zgrupowaniu w Karpaczu, zajęto się przygotowaniami kreacji na występ półfinałowy.
Kolejne zgrupowanie kilkudniowe odbyło się tuż przed galą półfinałową w ośrodku wypoczynkowym w Trzemeśni. Jednak ten etap przygotowań obfitował w skandale. Bowiem duże problemy sprawiła organizatorom miejscowa ekipa telewizyjna. Pijani zachowywali się łamiąc wszelkie znamiona kultury. Wszelkie próby wpłynięcia na nich trafiały w próżnię. Dopiero groźba wezwania milicji pomogła. Zmuszono ich do podpisania oświadczenia zobowiązującego do zachowania kultury. Przygotowano dla zaproszonych fotografów podczas zgrupowania plener fotograficzny. Wówczas to oni zwrócili szczególną uwagę na Ewę Jesionowską. Gala półfinałowa odbyła się 7 maja 1985r. w hali „Wisła” w Krakowie. Tak bardzo starano się przygotować wspaniałą imprezę, że przesadzono z detalami. Scenografia była tak duża, że zabrakło miejsca na orkiestrę i półfinalistki. Gala półfinałowa odbyła się i wybrano 25 finalistek konkursu Miss Polonia 1985.
Zgrupowanie przedfinałowe odbyło się w ośrodku wypoczynkowym w Zalesiu Górnym. Dziewczęta miały tam próby choreograficzne. Dla fotoreporterów prasowych zorganizowano plener fotograficzny w pobliżu ośrodka. Dziewczyny pozowały na tle drzew, kajaków, łódek i na molo. Zainteresowanie było ogromne, a atmosfera doskonała. Do roli ulubienicy fotografów urosła Ewa Jesionowska. Warto dodać, że na tym plenerze odbyło się tajne głosowanie, przyznające tytuł Miss Foto. Wszystko odbywało się bardzo sprawnie. Jednak tym razem to same finalistki były powodem trosk organizatorów. Bowiem dwie z nich nie podporządkowały się zapisom regulaminu konkursu. Sylwia Karbowiak oddaliła się z terenu ośrodka nie informując o tym opiekunów. Zaś Edyta Rucińska zawiadomiła o swoim wyjściu ale… tak długo nie wracała, że wywołała niepokój o nią. Pojawiła się dopiero około północy i nie przeszła oficjalnie przez bramę, ale skoczyła przez płot. Zauważono też, że stan jej trzeźwości był wątpliwy. Decyzje co do obu pań były stanowcze. Organizator oficjalnie relegował je ze zgrupowania finałowego oraz wykreślił z listy finalistek Miss Polonia 1985 za nieprzestrzeganie regulaminu konkursu. Rozpętała się o to później mała awantura medialna, ale decyzję konsekwentnie podtrzymano.
Dla gości gali finałowej przygotowano folder Miss Polonia, znakomitej jakości, a dla miss nową koronę. Gala finałowa w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie trwała dwa dni. Pierwsza część odbyła się 31 maja 1985 r.podczas której dokonano przyznania tytułów komplementarny, zaś druga 1 czerwca 1985r. z finałowym wyborem laureatek tytułów głównych. Scena była biała, za nią symboliczne kilkustopniowe schody. Z prawej strony sceny umieszczono mini fontannę, którą podpatrzono na konkursie Miss Universe. Była to wielka wiązka kabli światłowodowowych mieniąca się kolorami. Dla widowni efekt jej był fantastyczny jednak w okienku tv podczas transmisji wyglądała nijak i efekt mieniącej się kolorami fontanny został utracony z przyczyn technicznych. Na ścianach umieszczono wielkie ekrany, na których wyświetlano filmiki o finalistkach przygotowane podczas zgrupowania przez studentów szkoły filmowej. Zaś główne tło scenografii stanowiły srebrne pasy materiału. Zainteresowanie galą finałową publiczności było spore, choć miejsc pustych nie brakowało. Jako gościa specjalnego zaproszono Miss Europy 1984 Juncal Rivero Fadrique z Hiszpanii wraz z Rogerem Zeiler, organizatorem wyborów Miss Europe. Galę prowadził Mieczysław Gajda. Finalistki prezentowały się w sukniach balowych wykonanych z kolorowego, ręcznie malowanego jedwabiu, przygotowanych przez dom mody. Były też prezentacje w kostiumach kąpielowych oraz rozmowy z finalistkami. Część artystyczną zapewnili m.in. Andrzej Rosiewicz, Halina Frąckowiak. Salwy śmiechu wzbudził występ zespołu akrobatycznego Mortale. Grupa dobrze zbudowanych, dojrzałych mężczyzn, przebrana za baletnice z „Jeziora łabędziego” zaprezentowała etiudę łączącą akrobacje gimnastyczne z baletem. Podczas gali zaprezentowała się też prawdziwa grupa baletowa wykonując oryginalne fragmenty „Jeziora łabędziego”. W części artystycznej wystąpił też zespół tańca klasycznego w prezentacji tanga argentyńskiego. Podczas pierwszego dnia finału zaplanowano przyznanie tytułów Miss Foto oraz Miss Gracja. W trakcie obrad jury wyszło na jaw, że laureatka Miss Foto czyli Ewa Jesionowska ma w swym dorobku modelingowym sesje topless. A oficjalny fotograf konkursu przyznał się do autorstwa tych zdjęć. Tym samym dla dobra wizerunku konkursu zdecydowano o pozbawieniu panny Ewy szans na miejsce tytułowane. Wyboru Miss Polonia 1985 oraz dwóch równorzędnych wicemiss dokonano drugiego dnia gali finałowej.
Można było zatem rozpoczynać edycję konkursu Miss Polonia 1985. Biuro Miss Polonia w przeciwieństwie do lat minionych zaproponowało organizację konkursów regionalnych zewnętrznym podmiotom. Chętnych nie brakowało. Odbyły się eliminacje regionalne, które każdy region organizował samodzielnie, a po nich koncerty finałowe. Równolegle zaproponowano też możliwość zgłoszeń do redakcji „Expressu Wieczornego”. Ale ten sposób naboru, nie okazał się zbyt popularny.
Konkurs Miss Polonia 1985 coraz szybciej się rozwijał, ale Biuro Miss Polonia miało bardzo poważny problem. Oto bowiem nadal brakowało głównego sponsora konkursu. Czas płynął, i coraz mocniej poddawano w wątpliwość czy uda się doprowadzić konkurs do finału. Zdesperowany organizator na własną rękę zrobił akcję przeglądania ogłoszeń prasowych w poszukiwaniu firm, aby im zaproponować sponsoring. W ten oto sposób natrafiono na ogłoszenie firmy zajmującej się handlem samochodami i sprzętem TV. Odbyło się spotkanie z szefem firmy, który bardzo pozytywnie odniósł się do pomysłu bycia partnerem konkursu Miss Polonia. Postawił jednak warunek, że to on będzie decydował o tym czy ktoś jeszcze będzie mógł zostać sponsorem tego konkursu. Warunek przyjęto. Gdy ten etap negocjacji zakończono, rozpoczęła się dyskusja dotycząca nagrody dla samej najpiękniejszej. Dyrekcja gazety „Express Wieczorny”, która była właścicielem i organizatorem konkursu zasugerowała aby niekoniecznie było to auto. Jednak ustalono, że to w gestii sponsora jest ocena możliwości oraz decyzja co funduje na nagrodę. Tak więc pozostano przy aucie. Tylko jakim? Szef firmy uważał, że skoro przez poprzednie dwie edycje główną nagrodą był skromny Fiat 126, to teraz należy wybrać coś lepszego. Może Mercedes? Kategorycznie ową propozycję odrzucono. Bowiem w kraju ogarniętym kryzysem, gdzie ludzie żyją bardzo skromnie, taka nagroda mogłaby rozpalać zbyt negatywne emocje. Następnie szef firmy zaproponował białego Forda Escorta Cabrio. Model zaprezentowany na folderach zrobił na organizatorach ogromne wrażenie. Jednak i ten pomysł odebrano jako zbyt efektowny. Podjęto zatem decyzję aby nagroda był Volkswagen Golf znajdujący się w ofercie handlowej firmy sponsorującej. Dodatkowo sponsor użyczył organizatorom na czas edycji konkursu auto Suzuki. Planowano po konkursie przerobić go na karetkę pogotowia. Ale, że auto było na to zbyt delikatne, zlicytowano je a uzyskane środki przekazano na konto Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jednak organizator mimo wszystko nie ustrzegł się rozpalania niezdrowych emocji u ludzi. Auta wystawiono w witrynie budynku „Expressu Wieczornego”. Pod budynkiem gromadziły się tłumy osób chcących je obejrzeć. Wśród nich znalazła się pijana kobieta która rzuciła w okno wystawy cegłą rozbijając je w drobny mak.
Po naborze regionalnym oraz ogólnopolskim poprzez zgłoszenia bezpośrednie, przygotowano weryfikację ogólnopolską w Warszawie. Przystąpiło do niej około 90 dziewcząt. Nie odbyła się ona jednak w charakterze konkursu scenicznego. Były niedostępne dla widzów oraz dla … Magdaleny Jaworskiej Miss Polonia 1984. Organizator ze względu na konflikt z panującą miss przestał zapraszać ją na przygotowywane przez siebie imprezy i spotkania. Sama eliminacja miała kilka etapów. Dziewczyny prezentowały się w sukienkach koktajlowych, kostiumach kąpielowych oraz jury odbyło z nimi rozmowy.
Zgrupowanie półfinałowe odbywało się w Karpaczu. Choreografię przygotowywali: Barbara Bittner i Witold Gruca. Praca z finalistkami odbywała się w dość nietypowy sposób. Bowiem zaaranżowano etiudy aktorskie. Dziewczyny miały wcielać się w role lekarki, mężczyzny i jego żony. Mówiono lekarce, że ma reanimować mężczyznę, a żonie że właśnie ją zdradza z kochanką udającą lekarkę. Potem analizowano sposób i zachowania się dziewcząt wcielających się w te role. Po raz kolejny zorganizowano plener fotograficzny. A zainteresowanie mediów było bardzo duże. Jednak dość intrygująca była wizyta na zgrupowaniu pewnej ekipy filmowej. Po przedstawieniu scenariusza zgodzono się by zrealizowali oni dokument ze zgrupowania. Niestety zachowanie ekipy mocno destabilizowało atmosferę zgrupowania i samych przygotowań do gali półfinałowej. Tym samym obraz jaki uzyskano nie oddawał prawdy o konkursie. W 1985 r. za stroje galowe odpowiedzialny był polski dom mody. Po zgrupowaniu w Karpaczu, zajęto się przygotowaniami kreacji na występ półfinałowy.
Kolejne zgrupowanie kilkudniowe odbyło się tuż przed galą półfinałową w ośrodku wypoczynkowym w Trzemeśni. Jednak ten etap przygotowań obfitował w skandale. Bowiem duże problemy sprawiła organizatorom miejscowa ekipa telewizyjna. Pijani zachowywali się łamiąc wszelkie znamiona kultury. Wszelkie próby wpłynięcia na nich trafiały w próżnię. Dopiero groźba wezwania milicji pomogła. Zmuszono ich do podpisania oświadczenia zobowiązującego do zachowania kultury. Przygotowano dla zaproszonych fotografów podczas zgrupowania plener fotograficzny. Wówczas to oni zwrócili szczególną uwagę na Ewę Jesionowską. Gala półfinałowa odbyła się 7 maja 1985r. w hali „Wisła” w Krakowie. Tak bardzo starano się przygotować wspaniałą imprezę, że przesadzono z detalami. Scenografia była tak duża, że zabrakło miejsca na orkiestrę i półfinalistki. Gala półfinałowa odbyła się i wybrano 25 finalistek konkursu Miss Polonia 1985.
Zgrupowanie przedfinałowe odbyło się w ośrodku wypoczynkowym w Zalesiu Górnym. Dziewczęta miały tam próby choreograficzne. Dla fotoreporterów prasowych zorganizowano plener fotograficzny w pobliżu ośrodka. Dziewczyny pozowały na tle drzew, kajaków, łódek i na molo. Zainteresowanie było ogromne, a atmosfera doskonała. Do roli ulubienicy fotografów urosła Ewa Jesionowska. Warto dodać, że na tym plenerze odbyło się tajne głosowanie, przyznające tytuł Miss Foto. Wszystko odbywało się bardzo sprawnie. Jednak tym razem to same finalistki były powodem trosk organizatorów. Bowiem dwie z nich nie podporządkowały się zapisom regulaminu konkursu. Sylwia Karbowiak oddaliła się z terenu ośrodka nie informując o tym opiekunów. Zaś Edyta Rucińska zawiadomiła o swoim wyjściu ale… tak długo nie wracała, że wywołała niepokój o nią. Pojawiła się dopiero około północy i nie przeszła oficjalnie przez bramę, ale skoczyła przez płot. Zauważono też, że stan jej trzeźwości był wątpliwy. Decyzje co do obu pań były stanowcze. Organizator oficjalnie relegował je ze zgrupowania finałowego oraz wykreślił z listy finalistek Miss Polonia 1985 za nieprzestrzeganie regulaminu konkursu. Rozpętała się o to później mała awantura medialna, ale decyzję konsekwentnie podtrzymano.
Dla gości gali finałowej przygotowano folder Miss Polonia, znakomitej jakości, a dla miss nową koronę. Gala finałowa w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie trwała dwa dni. Pierwsza część odbyła się 31 maja 1985 r.podczas której dokonano przyznania tytułów komplementarny, zaś druga 1 czerwca 1985r. z finałowym wyborem laureatek tytułów głównych. Scena była biała, za nią symboliczne kilkustopniowe schody. Z prawej strony sceny umieszczono mini fontannę, którą podpatrzono na konkursie Miss Universe. Była to wielka wiązka kabli światłowodowowych mieniąca się kolorami. Dla widowni efekt jej był fantastyczny jednak w okienku tv podczas transmisji wyglądała nijak i efekt mieniącej się kolorami fontanny został utracony z przyczyn technicznych. Na ścianach umieszczono wielkie ekrany, na których wyświetlano filmiki o finalistkach przygotowane podczas zgrupowania przez studentów szkoły filmowej. Zaś główne tło scenografii stanowiły srebrne pasy materiału. Zainteresowanie galą finałową publiczności było spore, choć miejsc pustych nie brakowało. Jako gościa specjalnego zaproszono Miss Europy 1984 Juncal Rivero Fadrique z Hiszpanii wraz z Rogerem Zeiler, organizatorem wyborów Miss Europe. Galę prowadził Mieczysław Gajda. Finalistki prezentowały się w sukniach balowych wykonanych z kolorowego, ręcznie malowanego jedwabiu, przygotowanych przez dom mody. Były też prezentacje w kostiumach kąpielowych oraz rozmowy z finalistkami. Część artystyczną zapewnili m.in. Andrzej Rosiewicz, Halina Frąckowiak. Salwy śmiechu wzbudził występ zespołu akrobatycznego Mortale. Grupa dobrze zbudowanych, dojrzałych mężczyzn, przebrana za baletnice z „Jeziora łabędziego” zaprezentowała etiudę łączącą akrobacje gimnastyczne z baletem. Podczas gali zaprezentowała się też prawdziwa grupa baletowa wykonując oryginalne fragmenty „Jeziora łabędziego”. W części artystycznej wystąpił też zespół tańca klasycznego w prezentacji tanga argentyńskiego. Podczas pierwszego dnia finału zaplanowano przyznanie tytułów Miss Foto oraz Miss Gracja. W trakcie obrad jury wyszło na jaw, że laureatka Miss Foto czyli Ewa Jesionowska ma w swym dorobku modelingowym sesje topless. A oficjalny fotograf konkursu przyznał się do autorstwa tych zdjęć. Tym samym dla dobra wizerunku konkursu zdecydowano o pozbawieniu panny Ewy szans na miejsce tytułowane. Wyboru Miss Polonia 1985 oraz dwóch równorzędnych wicemiss dokonano drugiego dnia gali finałowej.
Top 5: Ewa Jesionowska, Joanna Niedorezo, Katarzyna Zawidzka, Brygida Bziukiewicz i Marta Bąk.
Werdykt jury ogłosił na scenie przewodniczący jury Zygmunt Broniarek. Dekoracji laureatek dokonywali przedstawiciele organizatora konkursu Miss Polonia. Zaś koronacji Miss Polonia 1985 dokonała samodzielnie Miss Europy 1984 Juncal Rivero Fadrique z Hiszpanii. Tym samym nie dano Magdalenie Jaworskiej Miss Polonia 1984 możliwości przekazania obowiązków swej następczyni. Z balkonów w czasie koronacji wypuszczono baloniki.
Nagrody dla finalistek: Miss Polonia 1985 – korona (trofeum przechodnie), puchar pamiątkowy, auto Volkswagen Golf; obie Wicemiss Polonia – diadem, zestaw aparatury video; 4 i 5 miejsce – puchar, nagrody rzeczowe; od 6 do 25 miejsca – upominki pamiątkowe.
Nagrody dla finalistek: Miss Polonia 1985 – korona (trofeum przechodnie), puchar pamiątkowy, auto Volkswagen Golf; obie Wicemiss Polonia – diadem, zestaw aparatury video; 4 i 5 miejsce – puchar, nagrody rzeczowe; od 6 do 25 miejsca – upominki pamiątkowe.
Miss Polonia 1985 KATARZYNA ZAWIDZKA
Wicemiss Polonia – Joanna Niedorezo
Wicemiss Polonia – Brygida Bziukiewicz
Miss Foto – Ewa Jesionowska
Miss Gracja – Brygida Bziukiewicz
Miss Publiczności – Danuta Wojciechowska
Lista kandydatek:
01. Ewa Chudoba, Nowy Targ, 22 lata, 166 cm, Ryby
02. Ewa Sielska, Warszawa, 24, 167, Ryby
03. Marzena Kruk, Warszawa, 24, 168, Waga
04. Bogna Zaręba, Warszawa, 22, 173, Rak
05. Małgorzata Tyll, Poznań, 23, 174, Ryby
06. Edyta Rucińska, Warszawa, 18, 170, Byk-zdyskwalifikowana
07. Brygida Kocik, Poznań, 22, 167, Byk
08. Danuta Wojciechowska, Warszawa, 23, 169, Rak
09. Daria Puszkar, Warszawa, 21, 170, Byk
10. Katarzyna Zawidzka, Gorzów Wlkp., 24, 175, Skorpion
11. Iwona Górna, Łódź, 23, 165, Bliźnięta
12. Elżbieta Mackiewicz, Warszawa, 22, 168, Waga
13. Marta Bąk, Warszawa, 21, 170, Baran
14. Jolanta Lubaszewska, Warszawa, 20, 176, Bliźnięta
15. Joanna Niedorezo, Morąg, 23, 177, Koziorożec
16. Beata Golonka, Szczecin, 22, 168, Skorpion
17. Irena Pecuch, Legnica, 21, 168, Panna
18. Urszula Kosowska, Kraków, 24, 171, Waga
19. Brygida Bziukiewicz, Warszawa, 20, 172, Wodnik
20. Agnieszka Stępień, Warszawa, 21, 178, Rak
21. Katarzyna Żarnik, Łódź, 23, 167, Wodnik
22. Krystyna Płaneta, Jaworzno, 21, 168, Rak
23. Ewa Jesionowska, Warszawa, 19, 172, Strzelec
24. Agnieszka Kaczmarkiewicz, Łódź, 18, 174, Baran
25. Sylwia Karbowiak, Ruda Śląska, 21, 178, Rak
Brygida Bziukiewicz po zdobyciu tytułu Wicemiss Polonia 1985 zagrała w kilku polskich filmach m.in. "Na całość" oraz " Komedianci z wczorajszej ulicy". W 1986r. zdobyła także tytuł wicemiss na konkursie Miss Universe 1986 w Panamie. Swą karierę zawodową postawiła jednak na bycie śpiewaczką operową i konsekwentnie nadal rozwija ten swój talent występując i mieszkając obecnie w USA.
Foto: CAF