Miss World 1989 (Miss Świata 1989) sukces Anety Kręglickiej

Przygotowania do Miss World 1989
Wobec problemów finansowo – organizacyjnych zarząd konkursu Miss World podjął historyczną decyzję o przeniesieniu w całości tej edycji konkursu  poza granice Wielkiej Brytanii. Oczywiście wcześniej realizowano już częściowe zgrupowania konkursowe w innych krajach. W 1986 roku uczestniczki Miss World 1986 gościły nawet w Azji, w Makao. Jednak główny element zgrupowania, oraz sama gala finałowa zawsze realizowana była w Wielkiej Brytanii. 
Ciekawostką jest fakt, że powszechnie się uważa, że gospodarzem Miss World 1989 był Hong Kong czyli Chiny. Tymczasem sytuacja organizacyjna wyglądała zupełnie inaczej. Za ściągnięciem Miss World do Azji stał dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Dobroczynności Tajwanu, który jednocześnie był szefem konkursu Miss Tajwanu i Tajwańskiego Towarzystwa Kultury. To właśnie jego współpraca z organizatorem Miss World z Wielkiej Brytanii doprowadziła do tego, że pierwszy raz w historii konkurs Miss World w całości odbył się poza Wielką Brytanią. Niestety Tajwan nie dysponował wówczas obiektem godnym goszczenia samego finału Miss World. I gala finałowa została przygotowana w Hong Kongu. Poza tym dowodem na to może być logo znajdujące się na szarfie przekazanej podczas koronacji Miss World 1989. Otóż głównym partnerem konkursu były Tajwańskie Linie Lotnicze Formosa Airlines. Dla wyjaśnienia, Formosa to historyczna nazwa wyspy Tajwan.

Zgrupowanie konkursowe
 Zmęczona podróżą i długim pobytem w Japonii podczas konkursu Miss International 1989 (dwa tygodnie podczas samego konkursu oraz trzy tygodnie jako jego laureatka), gdzie zajęła drugie miejsce, Aneta Kręglicka nie chciała jechać na konkurs Miss World 1989. Jednak została już wcześniej zaanonsowana jako polska reprezentantka. Wspólnie z mamą i koleżanką w kilka dni uszyły piękną fioletową suknię z futerkiem oraz przygotowały pozostałą garderobę. Futerko do  sukni finałowej czyli farbowanego lisa w komisie kupiła mama Anety. Zaś wspólnie dokupiły do niego żorżetę tego samego koloru i w 5 dni powstała cała suknia na galę finałową. Także strój narodowy wybierała dla siebie na konkurs sama Aneta. Miała dość corocznych "łowiczanek", w które ubierano polskie delegatki, i wyszukała dla siebie strój szlachecki. Pozostałą garderobę uzyskała od polskich projektantów mody. Po spędzeniu w Polsce zaledwie kilku dni wyruszyła w kolejną egzotyczną podróż. Znalazła się pośród 77 najpiękniejszych dziewcząt świat.

Zgrupowanie konkursu Miss World 1989 było bardzo długie. Rozpoczęło się bowiem 16 października 1989r.  i trwało aż pięć tygodni. 29 października 1989 zorganizowano wielki festyn powitalny dla uczestniczek . Tłumy widzów "wisiały" nawet na płotach. Każde wolne miejsce siedzące i stojące było zajęte. Co ciekawe, choć ochrona czuwała nad bezpieczeństwem uczestniczek konkursu, to dziewczyny spacerowały wśród tłumu z trudem się przezeń przeciskając. Kto tylko mógł być blisko nich, miał możliwość fizycznie podać rękę, przywitać się. Jednak ani przez chwilę nie było zagrożenia, zaś impreza odbyła się w bardzo sympatycznej atmosferze. Dziewczyny podchodziły do mikrofonów i przedstawiały się z jakiego są kraju oraz jak się nazywają. Swymi wizytami wzbudzały wielkie zainteresowanie, gdzie tylko się pojawiały. Uczestniczki podczas zgrupowania  brały udział w paradach, ubrane w stroje narodowe, wizytowały miejscowe szkoły, odbywały spotkania z mediami. Kwaterowały w luksusowych hotelach, gdzie zapewniano im dostęp do wszelkich wygód i atrakcji.   Poza tym w trakcie pobytu realizowano materiały filmowe na potrzeby gali finałowej.  Materiały filmowe oraz zdjęciowe prezentujące indywidualnie wszystkie uczestniczki realizowano poza miastami Tajwanu. Były to miejsca prezentujące plenery wyspy. Wywiady realizowano w parkach, na tle zatoki oraz w miejscach historycznych.  Pokazy indywidualne w strojach narodowych filmowano na tle zabytkowych drzwi do Pałacu będącego współcześnie Muzeum Narodowym . Prezentacje w sukniach wieczorowych zrealizowano w studiu fotograficznym.  Prezentacje w strojach kąpielowych zaś zrealizowano na plażach oraz łodziach rybackich.  Klipy filmowe z sekwencjami tanecznymi, na których wykonywały układy choreograficzne uczestniczki konkursu Miss World 1989 wraz z ubranymi na ludowo tancerzami zrealizowano w najbardziej charakterystycznym miejscu Tajwanu. Było to bowiem  Chiang Kai- shek  Memorial czyli miejsce pamięci  legendarnego przywódcy Armii Chińskiej, który po przegranej wojnie z komunistami przeniósł się na Tajwan. Został wybrany na prezydenta Tajwanu i walczył o jego niepodległość wobec Chin.  Miejsce jego pamięci zaś otacza wielki plac defilad oraz świątynie.
Ciekawostką jest to, że Azjaci nie radząc sobie z zapisem i wymową egzotycznego nazwiska Kręglicka, wymyślili metodę dzięki której starali się temu zaradzić. I w ten sposób po dziś dzień Aneta Kręglicka jest tam Aneta Keri Rika lub Aneta Keri Li.   
W latach 80-tych XX wieku konkurs Miss World nie zawierał elementów mini konkursów z różnych dziedzin. Zaś werdykt powstawał podczas preselekcji odbywających się jednego dnia tuż przed galą finałową. Więc zgrupowania konkursowe organizowano inaczej niż współcześnie.
Ciekawostką może być fakt, że w latach 1989 – 91 w Hong Kongu nie delegowano panujących laureatek Miss Hong Kong na konkurs Miss World. Uczestniczką Miss World 1989 była  Cynthia Cheung Yuk-Lui, która w 1988 była II Wicemiss Hong Kongu 1988. Jednak dla organizatorów konkursu nie miało to znaczenia. Bowiem formalną gospodynią była przecież Wang Min-Yei z Taipei, ale i ona nie była zwyciężczynią  Miss Tajwanu 1989, a jedynie jego Wicemiss.  Doszło do takiej sytuacji, bowiem wówczas na Tajwanie i w Hongkongu bardziej sympatyzowano z konkursem Miss Universe organizowanym przez Amerykanów.  I telewizje oraz sponsorzy preferowali obowiązujące z tym organizatorem kontrakty.

Gala finałowa
Aneta Kręglicka była  fatalnie ustylizowana na finał Miss Polonia 1989, bowiem fryzjerka utworzyła gęste loki z podatnych na skręcenia włosów. Efekt końcowy mocno popsuł wizerunek. Dlatego na finał Miss Świata 1989 Aneta postanowiła sama dopilnować, by mieć ładną fryzurę oraz delikatny pastelowy makijaż. O garderobę także zadbała wcześniej sama. Tak więc pełna świadomości własnego wizerunku zaprezentowała się podczas finału jako reprezentantka Polski.


Finał konkursu Miss World 1989 wyznaczono na 22 listopada 1989 r. Koncert odbył się w Sali widowiskowej kompleksu „Hong Kong Convention Exhibition Centre” znajdującym się na północnym brzegu wyspy Hong Kong . Jest to jedno z dwóch głównych centrów konferencyjno – wystawowych na wyspie wraz z halą targów Expo. Centrum powstało w 1988 r. Jego cechą charakterystyczną była największa wówczas na świecie szklana ściana.
 Sama gala finałowa miała bardzo ładną oprawę wizualną. Głównym jej elementem była zbudowana na środku sceny azjatycka pagoda otoczona elementami charakterystycznymi dla kultury wschodu tj. mostek z mini wodospadem, figurki lwów czy  gong.  Scena tonęła w zieleni i przypominała słynne cesarskie ogrody. Każdy element sceny był istną ucztą dla zmysłów. Gospodarzami gali finałowej byli:  Peter Marshall, Alexandra Bastedo i John Davidson
Gala finałowa Miss World 1989 zaczęła się prezentacją wizytówki miasta Hong Kong. Następnie zaprezentowano klip z uczestniczkami konkursu ubranymi w stroje narodowe, które odśpiewały piosenkę powitalną promującą miasto finału. Kolejnym punktem gali było przedstawienie się indywidualne uczestniczek, które prezentowały się na nakręconych wcześniej podczas zgrupowania na Tajwanie klipach. Równocześnie prezentowano dziewczyny ubrane w stroje narodowe oraz suknie wieczorowe. Kolejnym etapem gali było  wyemitowanie klipu filmowego  z prezentacjami kandydatek w kostiumach kąpielowych na tle tajwańskich plaż i ogrodów.

 


W jury konkursu Miss World 1989 zasiedli: Eric Morley założyciel i szef konkursu Miss World, Krish Naidoo hinduski ambasador Miss World Organization, Brian Daniels amerykański zawodnik futbolu amerykańskiego, Rob Brandt holenderski artysta malarz, rzeźbiarz i ceramik, Diane Shin dyrektor centrum kultury z Korei,  Peter Lam dyrektor ATV z Chin, Giselle Laronde - Miss World 1986 z Trinidadu i  Tobago, Richard Kerring  brytyjski aktor komediowy i pisarz, George Pittman profesor i ekspert w dziedzinie polityki z Kanady.
Po filmowych prezentacjach wszystkich uczestniczek ogłoszono pierwszy werdykt.
Do finałowej dziesiątki awansowały reprezentantki: Mauritiusa, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Amerykańskich Wysp Dziewiczych, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Tajlandii, Australii, Irlandii.
 W przerwie między pokazami finałowymi  przeprowadzono na scenie rozmowę z Julią Morley, która przez cały rok opiekowała się panującą Miss Świata i zaprezentowano relację z wydarzeń przygotowanych na  Tajwanie dla uczestniczek Miss Świata 1989. Tuż po na finalistki edycji 1989 roku czekał trudny egzamin sceniczny czyli rozmowy na żywo w relacji prezenter – finalistka. Miss zasiadały na przygotowanych dla nich na scenie fotelach i udzielały odpowiedzi na zadawane im pytanie. Przygotowano jedno pytanie dla wszystkich finalistek. Brzmiało ono następująco:
Jakie są problemy ze środowiskiem w Twoim kraju?
A oto odpowiedź Anety Kręglickiej:
Problem ze środowiskiem dotyczy każdego kraju, tak samo mojego. Obecnie mamy problem z zanieczyszczeniem naszego morza, ale nasz rząd zamierza go rozwiązać - zakupili już specjalistyczny sprzęt do tego. Zamierzamy również zmienić naszą politykę paliwową ze zwykłego na oszczędny. Jako studentka turystyki chciałabym zachęcić wszystkich do odwiedzenia mojego kraju, a po ukończeniu studiów chciałabym pracować nad ochroną środowiska.
Po wypowiedziach udzielonych przez piątkę finalistek wyemitowano klip,  na którym uczestniczki Miss World 1989 (ubrane w chińskie stroje ludowe) wraz z zawodowymi tancerzami prezentowały się na tle Chang Kai-shek Memorial na Tajwanie, śpiewając piosenkę promocyjną. Po tym przerywniku powrócono do rozmów z kolejną piątką finalistek.
Następnym punktem gali był występ chińskich grup baletowych przedstawiających historie z życia dworu cesarskiego.
Przyszła kolej na pokazy finałowej dziesiątki kandydatek w kostiumach kąpielowych .W trakcie prezentacji  kandydatki wchodziły na scenę i przystawały na chińskim mostku. Za ich plecami płynęła woda z mini wodospadu. Następnie spacer wśród scenicznej roślinności. W tym czasie prezenter przedstawiał kraj pochodzenia kandydatki oraz wiek i czym się ona zajmuje.

Chwilę rozluźnienia przyniósł występ zespołu muzycznego prezentujący przebój w stylu karaibskim.
Kolejnym etapem był pokaz w sukniach wieczorowych. Dziewczyny wychodziły pojedynczo na scenę ,a w trakcie ich pokazu prezenter opisywał suknie w jakie były ubrane.
Nadszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia. Pożegnano uroczyście ustępującą najpiękniejszą czyli Lindę Petursdottir Miss World 1988 pochodzącą  z Islandii. Powitano ponownie na scenie  Julię Morley oficjalnego opiekuna panujących Miss World, a także szefującego Miss World Organization Erica Morley`a. Ogłoszono Miss Regionów Kontynentalnych: Afryka – Mauritius, Ameryki – Kanada, Azja – Tajlandia, Karaiby – Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Europa – Polska, Oceania - Australia
Prezes Miss World Org. Eric Morley następnie rozpoczął odczytywanie werdyktu głównego. II wicemiss została Miss Kolumbii, I wicemiss Miss Kanady. A Miss World 1989 została Miss Poland. Aneta Kręglicka odbyła po koronacji tradycyjną paradę wzdłuż sceny. Ciekawostką może być fakt, że jak sama opowiadała, nie była do tego elementu gali przygotowana. Bowiem nie spodziewała się aż takiego sukcesu i nie była na próbach  koronacji nowej miss. Producenci gali finałowej byli jednak i na taką sytuację przygotowani. Ekipa obsługująca podświetlała dyskretnie latarką szlak po którym nowa miss odbywała paradę. W ten sposób Aneta bez problemu odtworzyła stały element gal finałowych. I poradziła sobie z tym bardzo dobrze.
Trzeba przyznać że Aneta w chwili odczytania werdyktu zachowała się bardzo dostojnie. Wyglądała pięknie, a suknia znakomicie współgrała kolorystycznie z koroną. Nagrodą dla najpiękniejszej było 5 tys. funtów oraz roczny kontrakt o wartości 25 tys. funtów. Do tego należy dodać prestiż oraz możliwość podróżowania po całym świecie. Udział w wielu akcjach charytatywnych oraz poznawanie wielu znakomitych osobistości światowych. Julia Morley deklarowała po konkursie jakoby Aneta tak zachwyciła jury, że uznano, iż żadna z dotychczasowych zwyciężczyń nie zbliżyła się tak bardzo do ideału królowej piękności jak właśnie Polka.

 Kontrowersje związane z galą finałową Miss World 1989
Tak galę finałową wspominał jej producent: wybór Miss World 1989 odbywał się w Hong Kongu. Był realizowany przez Asiana Television, która nabyła prawa do transmisji i na żywo realizowała show. Koproducentem gali była brytyjska Thames Televison. Otwarcia gali dokonał przewodniczący  Deng Zi Feng. Pierwsza część programu polegała na emisji klipów filmowych kręconych na Tajwanie. Uczestniczyłem w ich montażu. W trakcie rutynowych działań zauważyłem, oglądając z ekipą Thames TV podczas transmisji na żywo klip z tańcami nagranymi pod Chiang Kai-shek Memorial, że tancerze trzymali ogromną flagę Republiki Tajwanu i zajmowała ona cały ekran przez 30 sekund. Mogło to wywołać kontrowersje, jeśli nie skandal nawet. I szefostwo Asiana TV bardzo się tą informacją wystraszyło i zdenerwowało. Mogłoby to być bowiem zbyt drażliwe politycznie, ze względu na wieloletnie zadrażnienia władz Tajwanu z władzami Chin dotyczącymi starań o niepodległość wyspy. Tym bardziej, ze materiały prasowe przygotowywała chińska agencja Xinhua. Mogło dojść nawet do skandalu na najwyższym szczeblu w Pekinie. Poprosiliśmy zatem ekipę brytyjską o usunięcie tego elementu już po finale z materiałów medialnych. Doszło do sporu, bowiem przekazano nam, że transmisja w takiej formie została wyemitowana w wiele zakątków świata i nie można teraz po fakcie modyfikować jej zapisu ani treści. Liczyliśmy więc po cichu, że media nie zwrócą na ten zgrzyt dyplomatyczny uwagi a z czasem wszyscy zapomną o tej wpadce. Tymczasem po cichu dokonano cenzury materiałów na rynek chiński. Współcześnie wiele osób krytykuje nas za to, że ugięliśmy się w strachu przed gniewem władz centralnych Chin. Zaś agencja Xinhua milczeniem potraktowała całą sytuację.

Panowanie Anety Kręglickiej jako Miss World 1989
Nowa Miss World zamieszkała po finale w apartamencie specjalnie przygotowanym dla panujących Miss World w hotelu „Grosvenor House” w Londynie. Po trzech tygodniach od koronacji zawitała do Polski, gdzie powitano ją z niesamowitymi honorami. Miss odwiedziła Warszawę, Toruń, Gdańsk. Odbył się specjalny koncert powitalny na jej cześć. Osobliwe było zrezygnowanie z audiencji u prezydenta kraju. Doradcy W. Jaruzelskiego uznali że jest to zbyt wielki honor dla polskiej Miss Świata. Jednak wydźwięk publiczny był dokładnie odwrotny. Miss spotkała się też z ówczesnym ministrem spraw socjalnych Jackiem Kuroniem goszcząc wraz z Julią Morley w jego domu. Były również wizyty najpiękniejszej w domach dziecka. Zupełnie zaprzepaszczono możliwość promocji sponsorskich. Kraj bowiem nie był przygotowany na aż tak duży splendor i korzystanie z niego. A tam gdzie pojawiała się Aneta zbierały się prawdziwe tłumy. Na rogatkach Torunia zorganizowano powitanie miss na ludowo czyli chlebem i solą, a potem występy dzieci . Laureatce Miss Polonia 1990 przekazała pisemne gratulacje , które odczytano na scenie tuż przed koronacją. Na finale konkursu Miss Polski 1990 w lipcu 1990 roku  Aneta bardzo długo dziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej sukcesów oraz ją wspierali. Miss World 1989 w roku panowania sporo podróżowała, starając się godzić studiowanie na wydziale ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego z obowiązkami najpiękniejszej. Zgłosiła bowiem pytanie do szefów Miss World co ma zrobić z kwestią studiowania, gdyż miała wówczas ostatni ich rok i nie wiedziała  czy ubiegać się o urlop dziekański. Otrzymała zgodę na kontynuowanie studiów. Jednak był moment, gdy z tego powodu doszło do konfliktu w tej kwestii. Aneta przygotowywała się do obrony pracy magisterskiej, a tymczasem otrzymała z Londynu wiadomość, że ma się stawić tam by pełnić obowiązki panującej miss. Zignorowanie tej prośby, zagrożone było pozbawieniem miss tytułu Miss World oraz korony. Aneta … nie wykonała polecenia i podeszła do obrony pracy magisterskiej na uniwersytecie. Na szczęście szefowie Miss World mimo złości postanowili nie wyciągać konsekwencji z tej sytuacji wobec Polki.


Zazwyczaj w podróżach Miss World towarzyszyła Julia Morley, ale miała do naszej miss takie zaufanie, że na wiele imprez Aneta jechała sama godnie reprezentując Miss World Org. Tuż po konkursie dało się słyszeć głosy jakoby Kręglickiej w wygraniu miał pomóc fakt, że Polska była wtedy bardzo kojarzona, z racji zmian ustrojowych oraz dzięki Lechowi Wałęsie. Ale Julia Morley oficjalnie przyznawała, że Miss Aneta prezentowała się wspaniale i wygrała zasłużenie bez politycznych podtekstów. Koronę następczyni Aneta Kręglicka przekazała 8 listopada 1990 roku podczas gali finałowej Miss World 1990 w Londynie w Wielkiej Brytanii.

 

Miss World 1989 Aneta Beata Kręglicka z Polski
I Wicemiss Leanne Caputo z Kanady
II Wicemiss Monica Maria Isaza Mejia z Kolumbii

Lista uczestniczek:
Afryka Południowa Namibia - Emarencia (Emsie) Esterhuizen
Amerykańskie Wyspy Dziewicze - Vanessa Thomas
Argentyna - Patricia Weidenhofer
Aruba - Delailah Odor-Wever
Australia - Natalie Tania McCurry
Austria - Marion Amann
Bahamy - Carolyn Moree
Belgia - Greet Ramaekers
Belize - Martha Badillo
Bermudy - Cherie Tannock
Boliwia - Maria Victoria Julio
Chiny - Wang Min-Yei
Curaçao - Supharmy Sadjie
Cypr - Irma Voulgari
Czechosłowacja - Jana Hronkova
Czile - Claudia Celis Bahamondes
Dania - Charlotte Pedersen
Dominikana - Irma Guillermina Mauriz Pimentel
Ekwador - Ximena Paulett Correa Jarre
Filipiny - Estrella Singson Querubin
Finlandia - Åsa Maria Lovdahl
Francja - Stephanie (Peggy) Zlotkowski
Gana - Afua Amoah Bonsu
Gibraltar - Audrey Gingell
Grecja - Katerina Petropoulou
Guam - Cora Taitano Yanger
Gwatemala - Rocio Lerma de la
Guyana - Lyla Shalimar Ryhaan Majeed
Hiszpania - Eva Maria Pedraza Lopez
Holandia - Liesbeth Caspers
Honduras - Belinda Bodden Alvarez
Hong Kong - Ewong Yung-Hung
Islandia - Hugrun Linda Gudmundsdóttir
Irlandia - Barbara Ann Curran
Izrael - Ronit Siton
Jamaika - Natasha Lee Marcanik
Japonia - Kaori Muto
Jugoslavia - Aleksandra Dobras
Kanada - Leanne Caputo
Kenia - Grace Chabari
Kolumbia - Monica Maria Isaza Mejia
Korea - Kim Hye-ree
Kostaryka - Maria Antonieta Saenz Vargas
Łotwa - Ina Magone
Luxembourg - Chris Scott
Macau - Guilhermina Madeira da Silva Pedruco
Malezja - Vivien Chen Shee-Yee
Malta - Marika Micallef
Mauritius - Jeanne-Françoise Nathalie Clement
Meksyk - Nelia Maria Ochoa Arteaga
Niemcy - Jasmine Bell
Nigeria - Bianca Onoh
Norwegia - Bente Charlotte Rosenkilde Brunland
Nowa Zelandia - Helen Rowney
Panama - Gloria Stella Quintana
Papua New Guinea - Joycelin Leahy
Paragwaj - Alicia Maria Jaime Villamayor
Peru - Maritza Zorrilla Priori
Polska - Aneta Beata Kreglicka
Portugalia - Maria Angelica Mira Rosado
Puerto Rico - Tania Collazo
Salwador - Ana Estela Aguilar
Singapur - Jacqueline Ang
Sri Lanka - Serena Danvers
Stany Zjednoczone - Jill Renee Scheffert
St. Vincent & the Grenadines - Anna Young
Szwecja - Lena Berglind
Szwajcaria - Catherine Mesot
Tajlandia - Prathumrat Woramali
Trinidad & Tobago - Samantha Bhagan
Turcja - Burçu Burkut
Uganda - Doreen Lamon-Opira
Wielka Brytania - Suzanne Younger
Wenezuela - Fabiola Chiara Candosin Marchetti
Węgry - Magdolna Gerloczy
Włochy - Paola Mercurio
Wyspy Kajmana - Michelle Garcia
Z.S.S.R. - Anna Gorbunova

Foto: CAF, nieznane